Ekomersy 2015: Sukces handmade, czyli jak zarabiać na pomysłach - Michał Gębala (DaWanda)

Zaufanie do marki, doskonale funkcjonujący międzynarodowy team i szybka weryfikacja pomysłów - tak się robi unikalny e-commerce! O sukcesie marki DaWanda w Polsce mówi Michał Gębala Country Manager platformy DaWanda.pl, juror konkursu Ekomersy 2015.

Najlepsze produkty, usługi i osoby, przyczyniające się do rozwoju polskiego rynku e-commerce można wybierać, oddając jeden głos w każdej kategorii: ZAGŁOSUJ

Karolina Pietor, FP20: DaWanda na świecie funkcjonuje już prawie 10 lat, w Polsce pojawiła się co prawda nieco później, jednak sukces jest niemniej imponujący. Rok temu Rzeczpospolita poinformowała, że stworzenie międzynarodowego zespołu w Warszawie to decyzja Claudii Helming - założycielki i szefowej DaWandy, która uznała, że polski oddział rozwija się najszybciej spośród wszystkich europejskich biur startujących w 2012 roku - co stanowi o sukcesie DaWanda w naszym kraju?

Michał Gębala, Country Manager DaWanda.pl: Myślę, że decydujących było kilka czynników. Przede wszystkim zadecydował rynek. Widzimy stały wzrost zainteresowania tematem handmade’u i designu w Polsce. Jako platforma typu marketplace obserwujemy to zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Z jednej strony dołącza do nas coraz więcej twórców i projektantów - aktualnie na DaWandzie jest ich ponad 10 tysięcy. Z drugiej strony konsumenci coraz chętniej decydują się na zakupy bardziej spersonalizowane, tworzone z sercem, z pasji, w kameralnych pracowniach.

Drugi czynnik sukcesu platformy w Polsce to sami twórcy. To dzięki nim oferta DaWandy jest atrakcyjna dla kupujących nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. A wszystko to wspiera zgrany i doświadczony zespół o uzupełniających się kompetencjach i konsekwencja w działaniu, która pozwala nam stale się rozwijać i proponować jeszcze lepszą wartość zarówno twórcom jak i klientom naszej platformy.

FP20: DaWanda zyskała zaufanie wśród polskich e-konsumentów - dlaczego? Pytam, bo sprzedaż produktów typu handemade często wiąże się z zaufaniem do twórcy - wy potraficie je zdobyć jako platforma sprzedaży. Jak to się robi?

M.G.: Myślę, że coraz częściej konsumenci doceniają fakt, że za oferowanymi na DaWanda.pl produktami stoją konkretne twarze ich twórców. Wielu projektantów zwraca ogromną uwagę nie tylko na wykonanie i prezentację produktów, ale również na fachową obsługę klientów - to buduje lojalność i zaufanie. Jako DaWanda prowadzimy w internecie i w innych mediach wiele tematycznych kampanii marketingowych, pokazując przy tym naszych twórców i ich produkty, a to z kolei zwiększa ich wiarygodność.

FP20: Pewnie sam jesteś również e-klientem. Co sprawia, że ufasz sprzedawcy? Przypuśćmy, że znalazłeś coś unikalnego… T-shirt z ulubionym bohaterem czy czajnik, który zawsze chciałeś mieć w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Co może sprawić, że nie zdecydujesz się na zakup?

M.G.: Jeśli jest to coś unikalnego, coś czego długo poszukiwałem, a dodatkowo jest jeszcze w atrakcyjnej cenie, to zakup przychodzi mi stosunkowo łatwo. To, co mogłoby mnie odstraszyć od potencjalnego zakupu to witryna, która nie wzbudza zaufania lub skomplikowany, wieloetapowy proces zakupowy, który zabiera czas i oddala mnie od samego produktu.

<a href="http://imgur.com/T9aawb9"></a>

FP20: Ponieważ DaWanda obecna jest na wielu rynkach, chciałabym dowiedzieć się jak bardzo (w skali 1 do 10) pracochłonne jest według Ciebie zorganizowanie lokalnych biur/punktów sprzedaży? Czy uważasz, że handel transgraniczny w obrębie UE jest trudnym przedsięwzięciem?

M.G.: Technicznie - samo zorganizowanie lokalnych biur sprzedaży wydaję się być dość proste (oceniłbym na 2), zwłaszcza że od samego początku można skorzystać z części doświadczeń i narzędzi z których korzysta już tzw. centrala. Istotniejsza jest pewnie dobra analiza rynku (czy dany rynek jest gotowy na określoną ofertę) i sensowne budżety na start. Jeśli chodzi o handel transgraniczny, to w przypadku DaWandy działa to bardzo fajnie. Myślę, że decydujące znaczenie ma w naszym przypadku znajomość marki i zaufanie do niej, ale i jakość produktów. Polskie produkty sprzedają się znakomicie, zwłaszcza na rynku niemieckim, mimo że handmade jest tam od lat na bardzo wysokim poziomie.

FP20: Branża e-commerce jest Ci bliska od dawna. Jesteś tegorocznym jurorem Ekomersów, co w polskim e-handlu lubisz szczególnie?

M.G.: Branża e-commerce (w Polsce i na świecie) jest fascynująca ze względu na bardzo dynamiczny rozwój. Część ośrodków badawczych przewiduje, że do 2020 r. ponad 50% całkowitej sprzedaży prowadzonej na terenie Europy będzie prowadzone drogą elektroniczną. To, co w branży e-commerce jest szczególnie pociągające to, moim zdaniem, możliwość bardzo szybkiej weryfikacji pomysłów i testowania różnych rozwiązań przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy czy finansów. Potrzebny jest dobry produkt i mocny zespół, który wierzy w to, co robi.

Michał Gębala - Country Manager w DaWanda Polska - odpowiada za rozwój polskiego oddziału międzynarodowego portalu DaWanda.com. Związany z DaWandą od początku jej powstania w Polsce w 2012 roku jako Category Manager. Wcześniej Business Development Director w Groupon Polska, gdzie odpowiadał za rozwój działu sprzedaży w największych regionach Polski z pełną odpowiedzialnością za P&L. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i City University w Hong Kongu.

Najlepsze produkty, usługi i osoby, przyczyniające się do rozwoju polskiego rynku e-commerce można wybierać, oddając jeden głos w każdej kategorii: ZAGŁOSUJ

Gala konkursowa wraz z wręczeniem statuetek odbędzie się 14 października 2015 w trakcie Wieczoru branży e-commerce organizowanego w ramach IX Targów eHandlu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Bezpłatne wejściówki na Targi eHandlu można rezerwować na stronie targiehandlu.pl.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP