Z sieci pod choinkę, czyli jak bezpiecznie kupić prezenty online.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób ma jeszcze w planach zakup prezentów dla najbliższych. W wirze świątecznych przygotowań łatwo stracić czujność i zbyt pochopnie zdecydować się na finalizację transakcji. Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce radzi na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby świąteczne zakupy przez internet przebiegły bezstresowo.

Córka kupiła własne mieszkanie i jest na etapie urządzania wnętrz. Pod choinkę chcemy jej kupić przez internet sprzęt AGD. W jaki sposób możemy realnie zabezpieczyć tak dużą transakcję?

Anna Rak: Przed dokonaniem zakupów warto sprawdzić, czy sklep oferuje finansowe zabezpieczenie transakcji. Jednym z rozwiązań jest gwarancja zwrotu pieniędzy Trusted Shops. Jest to finansowe zabezpieczenie transakcji w przypadku braku dostawy lub zwrotu towaru. Przy zamówieniach do 10 000 złotych, kupujący mogą bezpłatnie aktywować gwarancję bezpośrednio po złożeniu zamówienia. Jeżeli zamówienie jest powyżej tej kwoty, czyli od 10 000 do 20 000 złotych, wówczas konsument może dodać gwarancję zwrotu pieniędzy w koszyku. Do zamówienia zostanie naliczona niewielka opłata. Dzięki temu, kupujący mają świadomość, że odzyskają wpłacone pieniądze w przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności w realizacji zamówienia.

Wiem, że wybierając opcję ochrony kupującego z gwarancją zwrotu pieniędzy moje zakupy są finansowo zabezpieczone. Jak wyglądają kwestie formalne w przypadku, gdy zamówienie nie zostanie zrealizowane. Do kogo mogę się w tej sprawie zgłosić?

Anna Rak: Trusted Shops udostępnia klientom, którzy robią zakupy w certyfikowanych sklepach, swój system internetowy. Za jego pomocą kupujący, który aktywował gwarancję zwrotu pieniędzy, może zgłosić ewentualne problemy, które wystąpiły przy realizacji zamówienia. Eksperci Trusted Shops sprawdzą i rozpatrzą każdą zgłoszoną skargę, a w razie trudności z realizacją zamówienia, zwrócą wpłacone pieniądze.

Świąteczne przygotowania sprawiają, że nie mam czasu z uwagą czytać regulaminu sklepu internetowego. Na jakie aspekty w regulaminie powinienem zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że robię zakupy u rzetelnego sprzedawcy?

Anna Rak: Jeżeli brak czasu sprawia, że nie mamy możliwości zapoznania się ze wszystkim zapisami regulaminu, wówczas warto chociaż pobieżnie zweryfikować regulamin, np. sprawdzając, czy sklep respektuje 14-dniowe prawo do odstąpienia od umowy. Na stronie sklepu również możemy zweryfikować kilka przesłanek, które świadczą o rzetelności e-sprzedawcy. W tym celu, warto sprawdzić, czy przedsiębiorca udostępnił dane na swój temat, jak również adres i dane rejestrowe firmy. W przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z działem obsługi klienta. Nierzetelne sklepy internetowe często zamieszczają tylko formularz kontaktowy, bez danych firmy. Wątpliwość mogą również budzić zbyt korzystne ceny, które znacznie odbiegają od oferty konkurencji. Pomocne przy weryfikacji sklepu są też opinie innych użytkowników – szczególnie negatywne komentarze i odpowiedzi sprzedawcy.

Chciałam dopytać o tabelę rozmiarów na stronie sklepu. Dzwoniłam na infolinię, ale cały czas jest zajęta. Czy powinno mnie to zaniepokoić?

Anna Rak: Nie zawsze. W małych sklepach internetowych kontakt ze sprzedawcą internetowym może być utrudniony, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, w którym sklepy odnotowują dużo większą liczbę zamówień. Mniejsze sklepy zatrudniają również mniej konsultantów, którzy w grudniu borykają się z większą ilością pracy. Wiele sklepów udostępnia również opcję „live chat”, z której warto skorzystać przy utrudnionym kontakcie z przedstawicielem sklepu. Dobrym pomysłem jest także wysłanie maila z zapytaniem. Jeśli przedstawiciel sklepu nie odpowie na maila, wówczas warto się zastanowić i rozważyć zakupy w innym sklepie. W przypadku pojawienia się trudności istnieje ryzyko, że kontakt z przedstawicielem sklepu również będzie utrudniony.

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało coraz mniej czasu. Obawiam się, że pomimo zapewnień sklepu przesyłka nie dojdzie na czas. Czy mogę liczyć na odszkodowanie, jeżeli tak się stanie?

Anna Rak: Każdy z nas chce, aby świąteczny prezent dotarł na czas. W okresie przedświątecznym czas realizacji zamówienia jest kluczowy. Zapewnienia, że sklep dostarczy zamówienie w zaproponowanym terminie są wiążącym elementem umowy. Jeżeli sklep, z różnych przyczyn, nie wywiąże się z umowy i świąteczny upominek dotrze po uzgodnionym terminie, wówczas konsument ma możliwość złożenia reklamacji. Sklep powinien niezwłocznie wyjaśnić jej zasadność i skontaktować się z firmą kurierską. Działania i odpowiedzialność przewoźników zarówno Poczty Polskiej, jak i prywatnych operatorów pocztowych reguluje ustawa o prawie pocztowym. Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi pocztowej np. w sytuacji opóźnienia w doręczeniu przesyłki pocztowej w stosunku do gwarantowanego terminu doręczenia – kupującym przysługuje odszkodowanie w wysokości nieprzekraczającej dwukrotności opłaty za usługę. Ponadto operatorzy pocztowi zobowiązani są określić w regulaminie świadczenia usług pocztowych warunki wykonywania i korzystania z usług pocztowych w tym m.in. zasady, tryb i terminy składania oraz rozpatrywania reklamacji oraz zasady przyznawania odszkodowań. Regulamin musi także określać wysokość odszkodowań z tytułu utraty, ubytku zawartości lub uszkodzenia przesyłki pocztowej.

Zakup świątecznych prezentów powinien sprawiać przyjemność. Wszyscy chcemy wybrać prezenty, które sprawią radość najbliższym. Nie powinniśmy się jednak poddawać przedświątecznej gorączce. Pośpiech i stres nie pomogą w wyborze odpowiedniego upominku. Zanim przejdziemy do strony produktowej i finalizacji zamówienia, powinniśmy sprawdzić sklep internetowy i kupować tylko u wiarygodnych e-sprzedawców.

Informacja prasowa 2015


O firmie Trusted Shops

Trusted Shops to europejska firma oferująca kompleksowe rozwiązania budujące zaufanie do zakupów w sieci. Od momentu założenia firmy w 1999 w Kolonii certyfikaty Trusted Shops uzyskało ponad 19 000 sklepów internetowych. Audyt ekspercki, któremu poddawani są sprzedawcy internetowi, uwzględnia szczegółowe kryteria, takie jak wypłacalność, przejrzystość cen, obsługa klienta oraz ochrona danych. Do sklepów certyfikowanych przez Trusted Shops należą takie znane firmy jak 5.10.15, Meble Abra, EuroFlorist, Neo24.pl, Cyfrowe.pl i wiele innych. Dzięki połączeniu audytu eksperckiego, ochrony kupującego oraz systemu opinii, Trusted Shops oferuje kompleksowy pakiet usług budujących poczucie bezpieczeństwa wśród konsumentów.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP