X Targi eHandlu: SEO i landing pages, czyli jak dbać o wsparcie sprzedaży w e-sklepie [wywiad]

Unikalność treści jest tylko jednym z wielu czynników branych pod uwagę przez Google przy ustalaniu kolejności w wynikach wyszukiwania, ale może stanowić duży problem w przypadku pozycjonowania.

FP20: Na tegorocznych Targach eHandlu podczas swojej prezentacji będziesz opowiadał o możliwościach wykonania samodzielnej optymalizacji e-sklepu. Jaką rolę w widoczności w wyszukiwarkach odgrywa optymalizacja naszego e-sklepu?

Piotr Michalak Grupa TENSE

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7952"></data-image></span> Dokładnie, będę omawiał kluczowe elementy optymalizacji, które można wdrożyć samodzielnie przez panel lub wprowadzając zmiany w plikach systemu e-commerce. Sklepy internetowe są w większości przypadków przystosowane do takich zmian, co mocno ułatwia skuteczne działania. Bardzo __często wprowadzenie modyfikacji pod kątem SEO pozwala na osiągnięcie lepszych pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarki__. W swojej pracy na co dzień obserwuję pozytywne efekty optymalizacji – zwiększony ruch w serwisie, a tym samym większą liczbę zamówień. Warto zaznaczyć, że w przypadku nowych sklepów internetowych optymalizacja bardzo często jest elementem kluczowym, ale niestety nie zawsze wystarcza i trzeba się skupić również na działaniach tzw. __off-site__, związanych np. ze zdobywaniem linków kierujących do naszego serwisu czy promowaniem strony w [mediach społecznościowych](http://fp20.org/social-media-dla-e-commerce-infografika,686). Być może brzmi to banalnie, ale mogę zapewnić, że w rzeczywistości samodzielne osiągnięcie zadowalających wyników może okazać się trudne (czasem wręcz niemożliwe) i bardzo czasochłonne. __Najlepsze wyniki biznesowe uzyskuje się przy ścisłej współpracy z agencją zajmującą się pozycjonowaniem stron__ – właściciel sklepu może wtedy skupić się na rozwoju swojego biznesu, agencja natomiast wykonuje pracę w której się specjalizuje. Jak znaleźć dobrą agencję? Najlepiej skorzystać z Google – w końcu firmy, które są najwyżej w wynikach wyszukiwania na takie hasła jak: „[pozycjonowanie sklepu internetowego](https://www.grupa-tense.pl/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/)” muszą dużo wiedzieć o skutecznej promocji ;)

FP20: Czy błędy w optymalizacji można naprawić poprzez wykorzystanie innych działań promocyjnych w Internecie?

Piotr Michalak Grupa TENSE: Wielu klientów w dalszym ciągu wierzy, że jeśli wydadzą pieniądze na inne usługi dostarczane przez Google, ich strony osiągną lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Niestety to mit – wyniki wyszukiwania są zależne od algorytmów wyszukiwarek, a te nie są związane z wydatkowaniem pieniędzy na jakiekolwiek dodatkowe usługi. Nie oznacza to, że nie warto korzystać z innych usług reklamowych – wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach połączenie kilku kanałów sprzedażowych potrafi wygenerować świetne wyniki. Szczególnie ma to znaczenie w sklepach internetowych, gdzie chyba każdy z nas spotkał np. „ścigające” użytkownika reklamy (remarketing). Błędy w optymalizacji możemy częściowo poprawić we własnym zakresie, możemy oczywiście też zlecić usługę pozycjonowania (w skład w której wchodzi m.in. optymalizacja) wyspecjalizowanej agencji. Chciałbym przypomnieć, że Google nie zajmuje się optymalizacją stron pod kątem jej algorytmów, a jedynie wskazuje możliwości zmian, które docelowo mogą się przełożyć na lepszą widoczność serwisu w wynikach wyszukiwarki. Webmasterzy mogą korzystać z bogatej gamy wskazówek dotyczących zgodności określonych działań z polityką Google, wspartej licznymi narzędziami, spośród których wyróżnić należy Google Search Console.

FP20: Landing page - dużo można dzięki niemu wygrać - a co konkretnie? O czym będziesz opowiadał podczas swojej prezentacji na X Targach eHandlu w Katowicach?

Błażej Abel, landingi.pl

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7951"></data-image></span> Opowiem jak wykorzystać landing pages jako wsparcie sprzedaży w e-commerce. __Przygotowałem konkretne przykłady co i jak można zrobić wykorzystując landing pages w preorderach, bundlach, wyprzedażach czy produktach digitalowych__. Konkretne przykłady wraz z krótkim opisem co, jak i dlaczego. Jestem przekonany, że każdy przedstawiciel branży e-commerce na sali znajdzie inspirację zbliżoną do swoich potrzeb.

FP20: Na Waszym blogu przeczytałam ciekawy wpis „7 przykładów landing page na Walentynki - jeden landing page = jeden cel”. Jak to wygląda z perspektywy Twojego doświadczenia; czy mniejsze e-sklepy wykorzystują tę okazję (np. „landing page świąteczny”), dla poszerzenia swojej sprzedaży?

Błażej Abel, landingi.pl: Myślę, że wielkość e-sklepu nie ma znaczenia. Niezależnie od wielkości, każdemu ekomersowi zależy przede wszystkim na wzroście sprzedaży. To idealnie współgra z zasadami tworzenia konwertujących stron docelowych, czyli realizacji jednego, określonego celu. Dlatego wielu przedstawicieli e-commerce sięga po landing page przy okazji świąt i innych wydarzeń kalendarzowych jak np. black friday czy cyber monday. Landingi, w odróżnieniu od CMS’ów niektórych e-sklepów, dają możliwość szybkiego i prostego stworzenia promocji na wybrany asortyment, co często podkreślają nasi klienci.

FP20: Wiem, że najtrudniej odpowiadać w skrócie, ale… muszę zapytać; możesz podać kilka TOPowych sposobów na stworzenie skutecznych landing pages?

Błażej Abel, landingi.pl: Nie ma jednej sprawdzonej recepty na skuteczny landing page, gdyby była od razu bym ją podał. Landing page ma realizować jeden cel. W mojej ocenie szczególnie ważnymi elementami do których nie przywiązuje się należytej uwagi są: nagłówek, który musi być rozwinięciem przekazu reklamowego oraz wszelkie elementy odciągające uwagę od realizacji celu np. nic nie wnoszące przekierowania zakładek typu kontakt, o firmie czy do innych grup produktów, zazwyczaj niepowiązanych z eksponowanym. Jeżeli szukacie pomysłu jak sprawdzić skuteczność landing page, polecam test przy użyciu przygotowanej przez nas checklisty.

FP20: Czy w przypadku branży e-commerce powtarza się jakiś szczególny rodzaj błędu, który wpływa na pozycjonowanie e-sklepów?

Piotr Michalak Grupa TENSE: Tak, jest jeden bardzo popularny błąd, a mianowicie powielenie treści w różnych serwisach. W sklepach internetowych opisy produktów są często kopiowane z innych witryn, przykładowo ze strony producenta. Niestety takie działania w znaczący sposób obniżają ocenę serwisu przez algorytmy wyszukiwarek. Unikalność treści jest tylko jednym z wielu czynników branych pod uwagę przez Google przy ustalaniu kolejności w wynikach wyszukiwania, ale może stanowić duży problem w przypadku pozycjonowania. Wynika to z faktu, że celem nadrzędnym Google jest dostarczanie użytkownikom wartościowych informacji. Oczywistym jest, że jeśli dana informacja jest zduplikowana wielokrotnie, tylko pierwsze jej wystąpienie jest znaczące dla użytkownika. Nikt przecież nie lubi czytać tego samego kilka razy. W tej perspektywie w sklepach internetowych warto zadbać przede wszystkim o strony produktów i ich opisy. Powinny one zawierać informacje, które z jednej strony zachęcą potencjalnego klienta do zakupu, a z drugiej dostarczą mu pełną informację w zakresie cech danego produktu, jego funkcjonalności, przykładów wykorzystania itp. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że czym więcej wartościowych informacji otrzyma użytkownik, tym – z punktu widzenia Google – te informacje powinny rankingować wyżej. Stronę produktu można oczywiście dodatkowo zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek, jeszcze bardziej podnosząc jej wartość, ale o tym więcej opowiem już podczas prelekcji na Targach eHandlu.

Na prelekcję Piotra z Grupy TENSE zapraszamy podczas X Targów eHandlu w Katowicach, na scenę B, godz. 15:30 Na prelekcję Błażeja z landingi.pl zapraszamy podczas X Targów eHandlu w Katowicach, na scenę A, na 11:00 Aby uczestniczyć w Targach wystarczy zarejestrować się >>>tu<<<

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP