X Targi eHandlu: Dobry mailing - jak z łatwej teorii przejść do trudnej praktyki [wywiad]

Znajomość swojej grupy docelowej, RWD, atrakcyjność przekazu, czystość kodu html, dbałość o podstawowe zasady wysyłki - jak "przebić się" do skrzynki przyszłego klienta.

FP20: Dobry mailing - w teorii nie wydaje się aż taki trudny, jednak kiedy przeglądasz swoją skrzynkę, pewnie niejednokrotnie masz niezły ubaw z tego, co potrafią swoim klientom wysyłać e-sklepy.

Michał Walachowski, EmailLabs

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7964"></data-image></span> Zgadza się, zdarzają się poważne wpadki. Tworzenie mailingu powinno opierać się na kilku podstawowych zasadach: Umieszczenie widocznego CTA (najlepiej aby komunikat na przycisku zawierał również strzałkę), Odpowiednia szerokość i długość e-maila (około 650px na 2400px max), wizualizacja zgodna z wyglądam naszej strony internetowej i widoczny logotyp naszej marki (najlepiej w lewym górnym rogu) to najważniejsze podstawy. Biorąc pod uwagę rosnące wskaźniki otwieralności na urządzeniach mobilnych (u wielu z naszych klientów sięgają 50% i więcej), musimy zadbać o responsywność lub przynajmniej upewnić się, że wiadomość prawidłowo skaluje się do wielkości ekranu. Powiem jednak szczerze, że poza wyglądam musimy Pamiętać o kwestiach dostarczalności e-mail. Aby dostarczać skutecznie wiadomości, powinniśmy pamiętać o czystym kodzie html.  Powinniśmy unikać używania ciągu wielkich znaków (pisania z Caps lockiem), słów potencjalnie uznawanych za Spam, próśb o dane osobowe, czy też używania wielokolorowych, jaskrawych czcionek. Również zabiegi takie jak T-E-N P-R-Z-Y-K-Ł-A-D, mogą skończyć się Spamem. Musimy również zachować odpowiedni stosunek obrazu do tekstu. Około 2 linijki tekstu na jeden obrazek powinny dać nam względne poczucie bezpieczeństwa. Na koniec, nie zapominajmy o dodawaniu wersji tekstowej do wiadomości html. Tacy providerzy jak chociażby o2 czy Interia, bardzo często oznaczają wiadomości bez wersji tekstowej jako spam.

Ireneusz Klimczak, GetResponse

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7962"></data-image></span> To prawda, w teorii nic nie wydaje się trudne. Dlatego należy jak najszybciej przejść do działania i zdobywać doświadczenie w konkretnych kampaniach. Jeśli chodzi o emaile w mojej skrzynce, to z radością stwierdzam, że stają się coraz bardziej dopracowane. Zdarzają się również prawdziwe perełki: subskrybuję newslettery kilku niewielkich firm, których program email marketingowy, mimo małego budżetu, jest niezwykle ciekawy i angażujący. Obecnie, jeżeli email marketerzy dobrze znają potrzeby grupy docelowej i są w stanie jasno określić cel działań, to dzięki profesjonalnemu narzędziu do email marketingu są w stanie łatwo przygotować kampanie na najwyższym poziomie.

Łukasz Hardek, Freshmail

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7963"></data-image></span> Na mojej „roboczej“ skrzynce ląduje około 100 wiadomości marketingowych dziennie, więc jest z czego wybierać. Najfajniejsze są te bez żadnej personalizacji produktowej typu: „Łukasz, specjalnie dla Ciebie wybraliśmy najmodniejsze sukienki tej wiosny“, o dziwo takie błędy popełniają najczęściej bardzo duże sklepy. Co do samego wyglądu wiadomości to w zasadzie coraz mniej można się do czegoś przyczepić, chociaż trudno o sklep który wyróżniałby się wyjątkowo pozytywnie na tle innych.

FP20: Na najbliższych targach eHandlu będziesz podczas swojej prezentacji mówił o tym jak aktywować swoich klientów w e-Sklepie. Czy jest taka branża, która nie musi „budzić swoich klientów”, bo zawsze są aktywni?

Łukasz Hardek, Freshmail : Gdybym miał strzelać powiedziałbym, że branża erotyczna J, a tak serio to w czasach kiedy konkurencja wśród sklepów internetowych jest tak ogromna, to bardzo ciężko sprawić aby wszyscy nasi klienci byli wierni tylko nam. Użytkownicy skaczą od promocji do promocji i tak naprawdę w każdym sklepie jest zdecydowana większość takich „śpiochów“ niż klientów aktywnych i wiernych.

FP20: Jak ważne w przypadku komunikacji e-mailowej dostosowanie się do lokalnego rynku? Chodzi mi o to czy mój polski klient może znacznie różnić się od klienta np. z Słowenii?

Michał Walachowski, EmailLabs: Dostosowanie się do lokalnego rynku jest kluczowe w kwestiach dostarczalności e-mail. Tutaj na pewno polski i słoweński klient będą się różnić. W naszym kraju około 76% skrzynek konsumenckich należy do polskich, lokalnych providerów, w Niemczech około 90% skrzynek to niemieckie firmy, w Czechach rządzi Seznam, który ma ponad 60% rynku. Każdy operator ma swoje osobne wymagania odnośnie budowy wiadomości, czy jakości infrastruktury wysyłkowej i tutaj mogą się pojawić problemy. Jeśli zaś chodzi o preferencje związane z kreacją i przekazem marketingowym to myślę, że każde społeczeństwo będzie się od siebie odrobinę różnić, choćby w kwestiach tego czy lepiej działa rabat % czy kwotowy, jakie zdjęcia powinniśmy użyć czy też jak często i agresywnie możemy reklamować nasze produkty. Patrząc jednak na mailingi, które otrzymuję od międzynarodowych eCommerców z różnych stron świata, to myślę, że przekaz jest w miarę zunifikowany.

FP20: Jakim problemem e-commerce jest analiza i wysnuwanie wniosków z rezultatów swoich mailingów?

Łukasz Hardek, Freshmail : Jest to problem z którym spotykam się często podczas mojej pracy. Na szkoleniach i konferencjach staramy się uzmysłowić uczestnikom, jak ważna jest praca na raportach, ponieważ to one są głównym źródłem ich wiedzy na temat klientów i to dzięki nim mogą trafić do nich z bardziej precyzyjną ofertą. Dzisiaj, aby zrobić dokładną analizę kampanii nie trzeba siedzieć godzinami w tabelkach excela, wystarczy dobry program do wysyłki mailingu, który większość rzeczy zrobi za nas.

FP20: Podczas swojej prelekcji na Targach eHandlu prezentacji będziesz mówił o przykładach kampanii email marketing automation, którymi zaskakiwani są klienci e-sklepów. Co takiego jest w automatyzacji marketingu, że TO działa?

Ireneusz Klimczak, GetResponse: Email marketing automation pozwala na zaplanowanie w najdrobniejszych szczegółach komunikacji mailingowej z wykorzystaniem automatycznej wysyłki wiadomości w odpowiedzi na działania subskrybentów. To właśnie dzięki dopasowaniu komunikacji do zachowania odbiorcy możemy osiągnąć efekt zaskoczenia.

FP20: GetResponse na swojej stronie proponuje wypróbować Wasze łatwe metody email marketingu - możesz nam przybliżyć jak wygląda taki test?

Ireneusz Klimczak, GetResponse: Każdy, kto chciałbym wypróbować GetResponse, może założyć darmowe konto i przez 30 dni bez ograniczeń korzystać z narzędzi do budowy i zarządzania bazą mailingową, narzędzi do tworzenia oraz wysyłki emaili oraz autoresponderów. W ramach konta testowego można również opublikować jedną stronę docelową i korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych. Polecam spróbować. 

FP20: Na X Targach eHandlu będziesz opowiadał o „ratowaniu transakcji w e-sklepie” – możesz powiedzieć coś więcej na temat treści Twojej prelekcji?

Michał Walachowski, EmailLabs:  Z badań wynika, że nawet 22% oczekiwanych wiadomości e-mail nie dociera do adresata. Mówimy tutaj o Newsletterach do których zapisaliśmy się za pomocą double opt-in, ale również ważnych wiadomościach transakcyjnych – potwierdzenie zapisu do newslettera, potwierdzenie założenia konta, reset hasła, potwierdzenie przyjęcia zamówienia, opuszczone koszyki, itd. Wiadomości transakcyjne umożliwiają nam sprawną obsługę zamówień i potrzeb naszych klientów. Jeśli nie dostarczymy ich szybko i skutecznie do skrzynki głównej, tracimy transakcje, zaufanie naszych klientów, a koszty obsługi wzrastają gdy klient dzwoni aby dowiedzieć się co się dzieje z jego zamówieniem. Jeden taki incydent może spowodować, że stracimy klienta na zawsze. W związku z tym, przekażę kilka prostych do wdrożenia i niezwykle istotnych wskazówek, które pozwolą nam się zabezpieczyć przed tego typu sytuacjami.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP