Wybór między online a offline nie istnieje – rozmowa z Łukaszem Felsztukierem [WYWIAD]

"Mimo że 92% handlu na świecie nadal odbywa się w świecie fizycznym, to udogodnienia jakie oferują zakupy internetowe powodują, że e-commerce jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się gałęzią handlu. I niewątpliwie taką pozostanie" - wywiad z Łukaszem Felsztukierem z Linteri.pl przeprowadzony przez Karolinę Pietor.

FP20: Jesteś specjalistą od beaconów. Wytłumacz przedsiębiorcy "starej daty", co o beaconach powinien wiedzieć.

Łukasz Felsztukier: Beacon to urządzenie emitujące sygnał za pośrednictwem protokołu Bluetooth Smart (zwanego również Bluetooth Low Energy). BLE charakteryzuje się znacząco niższym poborem energii - ok. 1/10 poboru "klasycznego" Bluetooth, dzięki czemu znalazł zastosowanie tam, gdzie czas pracy urządzenia jest istotny - smartfony, tablety, opaski typy Fitbit czy smartwatch`e.

Większość obecnie dostępnych na rynku smartfonów i tabletów jest w stanie odbierać sygnał nadawany przez beacony, a następnie na jego podstawie wykonać zadaną akcję - może być to lokalizacja użytkownika wewnątrz pomieszczeń, wysłanie mu powiadomienia typu Push, zaprezentowanie oferty promocyjnej lub dowolnej innej akcji przewidzianej przez aplikację mobilną, związanej z miejscem, w którym nastąpił kontakt beacona ze smartfonem.

FP20: I jaka jest wydajność takiego urządzenia?

Ł.F.: Beacony emitują sygnał w promieniu ok. 30-50 metrów, zasilane są małymi płaskimi bateriami - z takim zasilaniem mogą pracować od 1 do 2 lat. Urządzenia te są niewielkie (wielkości pudełka od zapałek i mniejsze), a ich cena oscyluje w okolicy kilku-kilkunastu dolarów i stale spada.

Dzięki tym cechom oraz swojej uniwersalności i szerokiej integracji przez producentów mobilnych systemów operacyjnych, beacony szybko zyskują popularność jako podstawowy budulec systemów zbliżeniowych.

FP20: Platforma Linteri wykorzystuje system iBeacon - jak może wykorzystać go niesieciowy sklep stacjonarny?

Ł.F.: Platforma Linteri to w dużym uproszczeniu odpowiednik narzędzia Google Analytics, ale z przeznaczeniem do wykorzystania w świecie rzeczywistym. Jeśli jesteśmy właścicielem fizycznego punktu sprzedaży (może to być galeria handlowa, stacje benzynowe czy sieć sklepów), możemy otrzymać bardzo ciekawe i wcześniej praktycznie niedostępne dane na temat zachowań naszych klientów, ich preferencji zakupowych, ścieżek poruszania się po sklepie czy długości czasu spędzonego w poszczególnych miejscach.

Te dane - tak oczywiste w świecie online - do tej pory były dostępne tylko za pomocą drogich i niedoskonałych systemów wykorzystujących do tego celu np. kamery video czy czujniki ruchu.

System Linteri nie tylko zbiera i prezentuje te dane, ale również wykorzystuje je do segmentacji klientów. Na podstawie powstałych segmentów z kolei możliwe staje się prowadzenie spersonalizowanej komunikacji z nimi - w miejscu zakupu, gdzie pobudzona intencja zakupowa może być zamieniona w transakcję natychmiast. Poza samym systemem, aby dostarczyć klientom tego typu nowych doświadczeń zakupowych, potrzebne są beacony oraz aplikacja mobilna, przez którą możliwa będzie komunikacja. Pomagamy klientom wdrożyć każdą z tych rzeczy.

FP20: Click&mortar - co to jest i jak może mi pomóc w decyzji czy koncentrować się na rozwijaniu mojego sklepu stacjonarnego czy raczej pójść w e-Commerce?

Ł.F.: Click&mortar to połączenie handlu fizycznego (retail) prowadzonego w stacjonarnych punktach sprzedaży (tzw. brick&mortar) z funkcjonalnością oferowaną do tej pory jedynie w kanałach e/m-commerce. Mimo że 92% handlu na świecie nadal odbywa się w świecie fizycznym, to udogodnienia jakie oferują zakupy internetowe powodują, że e-commerce jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się gałęzią handlu. I niewątpliwie taką pozostanie. Retailerzy naszym zdaniem nie powinni stać przed wyborem: online czy offline. Skuteczna strategia sprzedażowa powinna wykorzystywać najlepsze cechy obu kanałów sprzedaży i łączyć je w jedno spójne doświadczenie zakupowe.

Z licznych opracowań znamy dane stojące za efektami ROPO oraz Reverse-ROPO. Wiemy z badań schematów zakupowych jaką rolę odgrywa smartfon w trakcie tradycyjnych zakupów np. w hipermarketach. Omnichannel - czyli spójna strategia wykorzystania i połączenia wszystkich kanałów zakupowych - jest właśnie odpowiedzią na obecne preferencje użytkowników i zmieniające się nawyki zakupowe.

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7190"></data-image> </span>

Łukasz Felsztukier z Linteri na Kongresie Mobilnym 15 kwietnia na Stadionie Narodowym opowie o rozwiązaniach technologicznych z zakresu BLE i geolokalizacji. Na prelekcję zapraszamy do Sali B, na godzinę 14:30

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP