Wiarygodność eSklepu – niekończąca się opowieść

Umiejętna budowa wiarygodność zaczyna się w miejscu, gdzie kończy się eSklep, a zaczyna marka.

1. Certyfikaty i nagrody###

Jeszcze niedawno nie mogąc lub nie chcąc ubiegać się o jakikolwiek certyfikat autentyczności, sklep wynajmował grafika. On zaś siedział i płakał, kiedy projektował autorskie logo, które umieszczało się na stronie i które miało przekonać klienta, że sklep jest godny zaufania. Tak naprawdę było to logo typu „sklep godny zaufania”, zaprojektowane na potrzeby sklepu Pana Darka, za którym nie stała żadna poważna instytucja. Logo takie było tylko wędką dla mniej uważnych Klientów. Obecnie szybkie przeskanowanie strony przez potencjalnego klienta momentalnie pozwala mu stwierdzić czy za sklepem stoi organizacja dbająca o jego prawa i bezpieczeństwo jego danych. A to ważne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy co jakiś czas okazuje się, że setki ludzi zaufało nieuczciwemu sprzedawcy Posiadanie certyfikatu SSL jest absolutnym minimum stanowiącym trzon wiarygodności sklepu. Naturalnie wybór sprzedawcy certyfikatu SSL winien być poprzedzony wnikliwym researchem. Wszystkim zafiksowanym na wspomnienia z dzieciństwa, przypominamy, że samochwała jest w niektórych przypadkach przeliczalna na złotówki, korony i euro!

Wzór autopromocji - sklep-presto.pl

2. Marketing musi być ukontentowany###

W Polsce winniśmy używać spolszczenia „kontent marketing” zamiast znanego content marketingu. Bo nie o „zwykłą zawartość” tu chodzi, ale o tworzenie treści z autentyczną radością i pasją. Bycie twórcą ukontentowanym zdaje się być obecnie znacznie bardziej doceniane, także przez pryzmat wyszukiwarki. Wiele jest przykładów, które świadczą o tym, że zadowoleni pasjonaci, produkujący wartościową treść zjednują sobie równie dużo odbiorców co skrupulatnie wprowadzone RTB.

Poświęcanie czasu na content marketing przynosi zauważalne korzyści – przyznaje to specjalista w tej dziedzinie Marta Sulikowska, CEO agencji zajmującej się content marketingiem - Dajemyslowo.com:

Wzbogać posty o wyraźne CTA: opowiadasz o konkretnym produkcie, nie zapomnij wskazać czytelnikowi, gdzie go może kupić, nie każ mu szukać. prowadź za rękę. Zdobywaj i monetyzuj organiczny ruch. Bądź systematyczny. Jak wskazują raporty Hubspot, częstotliwość blogowania ma ogromny wpływ na zwiększanie ruchu na stronie oraz generowanie leadów. Strony, których blogi aktualizowane są przynajmniej 20 razy w miesiącu odwiedza 5 razy więcej użytkowników i generują 4 razy więcej klientów, w porównaniu do stron, które publikują na blogach mniej niż 5 postów na miesiąc Content marketing nie bez powodu nazywany jest nowym SEO, Google skutecznie likwiduje i będzie likwidował farmy linków, twórz atrakcyjne treści i zdobywaj linki naturalnie.

Źródło: blog.referralcandy.com

3. Polityka zwrotów jest AWESOME!###

Jaki jest podstawowy powód braku zaufania do sklepu internetowego? Brak możliwości namacalnego kontaktu ze sprzedawcą, sprawia, że trudno zaufać firmie „X”. Jeśli jednak firma „X” deklaruje, że konsument może oddać w każdej chwili zakupiony towar i od razu dostać zwrot pieniędzy, mocno przemawia do jego wyobraźni. Mistrzem Świata w kategorii „Polityka zwrotów przyjazna dla konsumenta” jest Zappos, który zapewnia, że kupione u nich towary zwrócić można aż do 365 dnia od daty zakupu.

W Polsce ogromne wrażenie na potencjalnym kliencie robi hasło: ZALANDO. PRZYMIERZ, TO NIC NIE KOSZTUJE

https://www.youtube.com/watch?v=_5qzKY2yUEw

4. Obsługa Klienta###

Nie bez przyczyny w wielkich korporacjach poświęca się czas i siły wielu ludzi, by w nieskończoność dopracowywać standardy i spisywać schematy zachowań we wszelkich możliwych sytuacjach. Katalog słów zakazanych, sposób uśmiechania się do klienta, długość sukienki i kolor paznokci. Może wydawać się śmieszne, ale odnosi całkiem niezły skutek. W eSklepie oczywiście nie ma miejsca na bardzo rozbudowany regulamin dotyczący obsługi klienta. Jednakże obsługa klienta musi opierać się o kilka, chociażby tych najbardziej oczywistych zasad.

Często przyjazny i kompetentny głos w słuchawce może złagodzić złość klienta wywołaną opóźnieniami w realizacji jego zamówienia. Są klienci, którzy chcą po prostu zamówić i dostać towar, a są tacy, którzy potrzebują poczuć, że osoba, która ich obsługuje zasłużyła na pięć gwiazdek w porównywarce.

Czasem wystarczy wykonać po zamówieniu telefon i powiedzieć klientce „Dzień Dobry, nazywam się.. i dzwonię tylko po to, by powiedzieć Pani dziękuję, że wybrała Pani nasz sklep”.

5. Szukaj i sprawdzaj###

Sposobów na zwiększenie wiarygodności sklepu, poprawę jakości obsługi czy wykorzystanie prostych technik, by zwielokrotnić zadowolenie klienta jest mnóstwo. Nawet jeśli stratą czasu wydaje Wam się czytanie każdej publikacji na ten temat, wybierzcie źródło, które najbardziej Was zachęca (nie tylko polskojęzyczne) i uczcie się na każdym kroku!

Autor: Karolina Pietor

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP