Poradnik idealo: Jak znaleźć i rozpoznać prawdziwe okazje?

W handlu stacjonarnym są to rzucające się w oczy informacje o przecenach umieszczane w witrynach, w sklepach internetowych zaś – szczególnie pozycjonowane oferty. Gdy konsumenci dowiadują się o okazjach lub dużym rabacie, chęć zakupu danego produktu znacznie wzrasta, zaś proces podejmowania decyzji o nim – wyraźnie maleje. Większość klientów bezzwłocznie sięga po taką ofertę nie zastanawiając się nawet nad tym, co czyni ją tak wyjątkową.

Tymczasem okazuje się, że za pozorną przeceną nie zawsze kryje się duża oszczędność. Czasem trudno samemu oszacować, czy ma się rzeczywiście do czynienia z dużym rabatem, gdyż ciężko jest ocenić faktyczną wysokość wcześniejszej ceny. Może to być z jednej strony nieaktualna i sugerowana przez producenta wartość danego produktu lub poprzednia ustalona przez sprzedawcę cena. Ten drugi wariant jest dla klienta zdecydowanie bardziej zrozumiały, gdyż odnosi się do rabatu od należności, którą rzeczywiście musiałby zapłacić.

Istnieje wiele legalnych chwytów reklamowych, które mogą działać przeciwko klientom, jeśli brakuje im wiedzy na temat mechanizmów tworzenia promocji i rabatów. Porównywarka cen idealo.pl, bazując na wieloletnim doświadczeniu przy współpracy ze sprzedawcami internetowymi, przygotowała zestaw dziesięciu porad, które pomogą odnaleźć naprawdę godne uwagi okazje, zaś uniknąć takich, które tylko pozornie stanowią korzyść dla konsumentów.

Porównaj ceny – w domu lub na smartfonie

Klienci, którzy w sklepie stacjonarnym lub internetowym znajdą korzystną na pierwszy rzut oka cenę, przed zakupem powinni jeszcze porównać oferty innych sprzedawców. Wysiłek taki znacznie ułatwiają porównywarki cen takie jak idealo. W ciągu kilku sekund można wyszukać wybrany produkt wpisując jego nazwę w pole wyszukiwania lub używając licznych filtrów. Na stronie z wybranym produktem wyświetlona zostaje lista ofert uporządkowanych od najkorzystniejszej. Żeby skorzystać z porównywarki idealo, nie trzeba mieć dostępu do komputera – dzięki wygodnej aplikacji możliwe jest porównanie cen także na smartfonie lub tablecie. Dzięki temu będąc w sklepie stacjonarnym można natychmiast sprawdzić, czy zamówienie produktu w Internecie nie będzie bardziej opłacalne. Oprócz tego strony i aplikacje oferują możliwość śledzenia rozwoju cen. W ten sposób klienci mogą sprawdzić, czy interesujące ich artykuły w przeciągu ostatnich miesięcy drożały lub taniały, co pozwala na oszacowanie odpowiedniej tendencji.

Porównywarki cen pomagają w znalezieniu najlepszej oferty w przeciągu kilku sekund. (Screenshot aplikacja idealo)

Sprawdź różnicę w cenie online i offline

Wielu sprzedawców oprócz stacjonarnych filii posiada w dzisiejszych czasach także sklep internetowy. W takiej sytuacji zdarza się, że ten sam produkt oferowany jest w sieci w niższej cenie. Porównywarki cen posiadające aplikacje z wbudowanymi skanerami kodów kreskowych umożliwiają szybkie odnalezienie danego produktu i sprawdzenie jego cen. Zamiast go od razu kupować, można zamówić go online. Większość dużych sieci sklepów oferuje też odbiór takiego zakupu w jednej z ich filii.

Skaner kodów kreskowych w aplikacji idealo pomaga łatwe znalezienie produktu i porównanie jego cen. (Screenshot aplikacja idealo)

Porównaj ceny w kraju i za granicą

Podczas zakupów w sieci nie trzeba ograniczać się do ofert rodzimych sprzedawców. Wychodząc z takiego założenia można znaleźć interesujące okazje także za granicą. Czasem jest to także jedyny sposób na nabycie produktów, które nie są dostępne w Polsce. Tymczasem często zdarza się, że ubrania, filmy i gry lub nawet sprzęt elektroniczny dostępne są w niższej cenie w innych krajach. W tym celu wystarczy znajomość języka, w którym prowadzona jest witryna sklepu oraz wiedza na temat obszarów, na których prowadzi on wysyłkę. W dobie serwisów oferujących płatności internetowe takich jak PayPal, kłopotem nie jest także dokonanie zapłaty w innej walucie – z konta klienta pobierana jest kwota w złotówkach, która przeliczana jest według aktualnego kursu i bez naliczania prowizji.

Oszczędzać można także kupując produkty za granicą: W tym przypadku cena smartfona najniższa jest we Włoszech. (Screenshot idealo.pl)

Korzystaj z kodów rabatowych

W Internecie znaleźć można wiele portali publikujących kody rabatowe. Udostępniają one kody i kupony, które pomagają znacznie zaoszczędzić na zakupach. Pamiętać należy jednak o tym, że niektóre promocje dotyczą zakupów powyżej określonej kwoty i na ogół można korzystać z nich tylko jeden raz. Ich zaletą może być natomiast fakt, że często korzystać z nich mogą także nowi lub niezarejestrowani klienci. Właścicielem kodu rabatowego można zostać także zgłaszając swój adres e-mail do newslettera niektórych sklepów. W taki sposób sprzedawcy honorują swoich klientów zniżką o wartości do 50 zł.

Dodatkowa oszczędność możliwa jest dzięki kodom rabatowym. W tym przypadku zaoszczędzić można 30% za zakup sprzętu elektronicznego. (Screenshot KodyRabatowe.pl)

Abonuj mailing z indywidualnymi ofertami

Osoby, które zarejestrowały się w sklepie internetowym i/lub zamówiły jego newsletter, często otrzymują osobiste oferty za pośrednictwem wiadomości e-mail. W ten sposób sprzedawcy informują o wprowadzonych przez nich promocjach lub czasem nawet rozdają indywidualne rabaty. Dla sprzedawców może być to przy tym sposób na odzyskanie klientów, którzy nie dokonali w ostatnim czasie żadnego zamówienia w danym sklepie.

Oszczędzaj kupując odesłane produkty

Nabywane przez Internet produkty często są zwracane. Czasami powracają one do sklepu nietknięte, lecz często nie nadają się one do sprzedaży jako artykuł nowy i klasyfikowane są jako towar używany. Decydując się na zakup takich produktów również można znacznie zaoszczędzić. W sklepach internetowych można natknąć się na artykuły, które sprzedawane są w niższej cenie, ponieważ służyły krótkim testom, były eksponatami wystawowymi lub nie posiadają oryginalnego opakowania. W większości przypadków swoją funkcjonalnością nie ustępują one jednak nowym produktom.

Produkty używane, powystawowe lub odesłane często nie ustępują swoją funkcjonalnością nowym. Dzięki temu również można zaoszczędzić na zakupie. (Screenshot Saturn.pl)

Poczekaj na dzień promocji internetowych

W Polsce na popularności zyskuje ostatnio obchodzenie dni takich jak wypadający po Święcie Dziękczynienia Czarny Piątek lub następujący zaraz po nim Cyber Monday – amerykańskie zwyczaje, które zaadaptowane zostały przez sklepy internetowe także w innych krajach. Oferty ważne są jednak do wyczerpania zapasów, z tego więc powodu ważne jest tu motto: kto pierwszy, ten lepszy. Uważać trzeba również na pozorne okazje, za którymi kryje się tylko pozorny rabat.

Kupuj produkty spoza sezonu

Jedną z najstarszych porad dotyczących oszczędzania jest kupowanie produktów spoza sezonu. Mogą to być na przykład kupowane latem opony zimowe – w momencie, kiedy dany artykuł jest potrzebny większości konsumentów, zrozumiałym jest fakt, że trzeba nabyć go za odpowiednio wyższą cenę. Dotyczyć może to także ubrań lub produktów związanych z daną porą roku.

Dla cierpliwych: Obserwuj kształtowanie się cen

Handel internetowy jest bardzo dynamiczny i znany jest fakt, że obowiązujące w nim ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień – jeśli nawet nie z minuty na minutę. W przypadku większości produktów dobrym doradcą jest cierpliwość, która chętnie nagradza wytrwałych. Warto więc czasem poświęcić trochę czasu na obserwowanie rozwoju cen. Można to robić między innymi zapisując produkty w dostępnych w wielu sklepach schowkach lub na listach ulubionych. Rozwiązaniem stosowanym przez porównywarkę cen idealo jest natomiast wykres obrazujący kształtowanie się cen. Oprócz tego użytkownicy mogą korzystać z budzika cenowego, dzięki czemu zostaną oni poinformowani za pomocą wiadomości e-mail o tym, że wybrany produkt osiągnął ustaloną przez nich cenę preferowaną.

Niektore skepy internetowe i porównywarki cen udostępniają wykresy ilustrujące rozwój cen. Może to znacznie ułatwić planowanie zakupów. (Screenshot idealo.pl)

Zaglądaj na portale dla łowców okazji

Szczególnie zaangażowani poszukiwacze okazji mogą natomiast szukać inspiracji na specjalnych portalach poświęconych najnowszym promocjom i okazjom. Są to często liczne społeczności, które dzielą się z pozostałymi użytkownikami kodami promocyjnymi, informacjami o wyprzedażach lub aktualnościami z gazetek promujących poszczególne sklepy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są to w większości bardzo krótkotrwałe akcje – łowcy okazji powinni więc zaglądać na nie na tyle często, by nie ominęły ich co smakowitsze kąski!

Źródło: informacja prasowa

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP