NK miejscem spotkań także dla branży e-commerce

W tym roku mija 7 lat, od kiedy kilku wrocławskich studentów stworzyło portal, który wśród polskich społecznościówek wciąż jest największym. W ciągu tego czasu rynek social media dynamicznie się rozwija i znajduje stałe miejsce w strategiach większości marek.

Dlaczego obecnością na największym polskim portalu społecznościowym powinni zainteresować się także przedstawiciele branży e-commerce?

NK – czy dla każdego?

Przedstawiciele branży związanej z handlem elektronicznym wykorzystują najróżniejsze metody, aby skutecznie dotrzeć do klienta i zaoferować mu dany produkt. A klienci wykazują coraz większe otwarcie i zainteresowanie ofertami, które znajdują w internecie. Wpływają na to konkurencyjne ceny, elastyczność, ale przede wszystkim - możliwość dokładnego i wygodnego zapoznania się z produktem. To dlatego obserwujemy stale rosnącą liczbę kampanii i obecność np. e-sklepów w sieci. Co ciekawe, media społecznościowe odgrywają w nich znaczącą rolę. Aby komunikacja przyniosła oczekiwane rezultaty, warto wykorzystywać różne ich kanały. Na pewno pomocna w dotarciu do grupy docelowej będzie NK. Polski portal społecznościowy zrzesza społeczność ok. 8 mln aktywnych użytkowników, spośród których prawie 40% jest hard userami (są aktywni na portalu codziennie, korzystając z jego funkcjonalności). W tak dużej i aktywnej społeczności większość firm jest w stanie przygotować efektywną kampanię, odpowiednio dobierając narzędzia i komunikację.

Od czego zacząć…

Mechanizmy, które pozwalają wykorzystywać potencjał NK, są różnorodne – od prostych do najbardziej złożonych kampanii. Na pewno warto jednak zacząć od założenia Grupy. Na NK swoje społeczności mają zarówno niewielkie regionalne sklepy, jak i ogólnopolskie podmioty. Sklepy xtrend.pl czy japanstyle24.pl zrzeszają społeczność od kilkuset do kilku tysięcy członków, duże marki jak np. Kubuś, prowadzące złożoną komunikację, do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników.

Mechanizm grup umożliwia prostą komunikację. Założenie Grupy jest możliwe za pomocą kilku kliknięć: Grupę utworzyć może każdy, z pozycji swojego profilu. Po uzupełnieniu jej o konkretną treść, a także grafiki, możemy zacząć tworzyć społeczność. Pomocne w tym są dostępne mechanizmy, np.: sondy, możliwość przeprowadzania konkursów, widgety i mechanizmy wirusowe (np. poleć grupę). Dzięki tym mechanizmom społeczność można zgromadzić w ciągu krótkiego czasu. Przykładem może tu być na przykład Grupa Furby, w której użytkownicy mogą udzielać się na mikroblogu, oglądać zdjęcia Furby, przenieść się do sklepów czy ściągać aplikację Furby na telefon. W ciągu 3 miesięcy grupa zgromadziła ponad 80 000 członków.

Dodatkowe mechanizmy wsparcia

Warte rozważenia jest też dodanie Grupy do katalogu kont i grup polecanych albo opcja aktywny znajomy. Obie funkcjonalności znajdują się na stronie głównej: pierwsza pojawia się użytkownikom jako propozycja grupy, do której warto dołączyć. Druga jest formą powiadomienia o tym, że ktoś zajrzał na profil danego użytkownika – w tym przypadku pojawia się wybrana Grupa. Tworzenie mikrospołeczności może być sposobem na wsparcie sprzedaży konkretnych produktów. Aż 48% użytkowników NK jest w wieku 25-44 lat, a to oznacza, że każdego dnia podejmują decyzje zakupowe, a także dysponują wymierną siłą nabywczą.

Czy stać mnie na to?

Mechanizmy służące do podstawowej komunikacji między produktem/marką a użytkownikami – są bezpłatne. Założenie Grupy również pozwala ominąć biuro reklamy, a przy tym skraca czas na przygotowanie kanału, który będzie służył danej społeczności. To jednak nie jedyna funkcjonalność, z której na NK można skorzystać bezpośrednio. Podobnie dzieje się w przypadku Easy Ad, tzn. reklamy samoobsługowej. Każdy może skorzystać z tej funkcjonalności poprzez odpowiedni panel. Co ważne, to twórca kampanii decyduje, jaki budżet na nią przeznaczy. NK nie pobiera żadnych opłat za wyświetlenie reklamy - rozlicza je w modelu cost per click – partner płaci tylko za emisje zakończone kliknięciem. Minimalny koszt za kliknięcie wynosi 0,10 zł.

Jak to działa – case study

Mechanizm Grup pozwala na nawiązanie dialogu ze społecznością, a także budowanie świadomości konkretnych produktów. Odpowiednie jego wykorzystanie może mieć też efekt sprzedażowy.

Przykładem może tu być np. Grupa Oficjalna agent Nerf, stworzona w celu zebrania fanów zabawek tej marki – pistoletów i karabinów na wodę i specjalne strzałki. W ramach grupy dostępna jest aplikacja konkursowa, użytkownicy mogą dyskutować na mikroblogu i odpowiadać na zadawane w sondach pytania. W ciągu krótkiego czasu Grupa zgromadziła ponad 135 tys. użytkowników. Dodatkowo przygotowano aplikację Misja Agenta Nerf. Po jej zainstalowaniu zadaniem gracza było zestrzelenie jak największej liczby napotkanych przeszkód. Dzięki temu mechanizmowi zgromadzono ponad 113 tys. graczy.

Oczywiście, każde działanie przygotowuje się w oparciu o określone cele. Są także marki, które konkursy przygotowują w ramach lokowania produktów w grach, albo wykorzystują pre-roll (reklamę video) czy pozycjonowanie aplikacji w sekcji Polecane w mobilnej NK. Niezależnie jednak od celów i planów dotyczących obecności w mediach społecznościowych, warto zapoznać się z narzędziami, które oferuje portal, zrzeszający ok. 8 mln użytkowników.

Szczegółowe statystyki NK można zobaczyć w poniższej prezentacji:

http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/23098498

Autor: Rafał Skwiot, pełnomocnik zarządu ds. marketingu i PR w Naszej Klasie sp. z o.o.

Doświadczenie zdobywał w agencjach PR, gdzie prowadził działania komunikacyjne m.in. dla telekomu, branży e-commerce, a także marek wrażliwych. Odpowiadał również za kampanie CSR i PR regionów.

Prowadzone przez niego projekty dwukrotnie zostały wyróżnione w konkursie Złote Spinacze. Jego zainteresowania skupiają się wokół zagadnień związanych z: etyką komunikacji, e-generacją, a także społeczną przestrzenią internetu.

Absolwent filozofii i politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także Podyplomowego Studium Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP