Nawigacja fasetowa – dynamiczne filtrowanie w sklepie

Właściwie wykonana funkcjonalność zapewni naszemu sklepowi dobre indeksowanie w wyszukiwarkach. Jeśli jednak nie będzie odpowiednio zoptymalizowana, może tylko zaszkodzić naszemu sklepowi. Wtedy lepiej jej nie mieć, choć jest lubiana przez klientów.

Nawigacja fasetowa (z ang. faceted navigation) to funkcjonalność, która jest określana także jako dynamiczne filtrowanie i znakomicie sprawdza się w sklepach internetowych. Użytkownicy lubią mieć do dyspozycji narzędzia, które pozwalają w łatwy i szybki sposób przefiltrować ofertę, by dotrzeć do produktów spełniających ściśle określone kryteria. Zawężając wyszukiwanie do kilku wybranych cech produktów, możemy pomóc w wyborze naszym potencjalnym klientom. Żeby osiągnąć pełny sukces, trzeba jednak zadbać o pewne istotne szczegóły.

Decydując się na zakup oprogramowania sklepu internetowego, sprawdźmy, czy ta niestandardowa funkcjonalność działa poprawnie. Jak to zrobić bez dostępu do kodu? – sprawdzić dotychczasowe realizacje określonej firmy. Opcja działa prawidłowo, jeśli wyszukiwanie nie trwa zbyt długo lub w wyniku wyszukiwania nie pojawia się "0". Faktem jest, że to odpowiedni kod i struktura danych decydują o wydajności tego rozwiązania.

Zacznijmy od tego, że wpływ na dobre zoptymalizowanie działania tej funkcjonalności ma zarówno producent oprogramowania, jak i sam administrator sklepu. Oczywiście kluczowe znaczenie ma przede wszystkim kod, ponieważ sami nie możemy wprowadzać zmian, gdy otrzymamy sklep razem z gotową funkcjonalnością.

Nawigacja fasetowa a SEO###

Dla lepszej optymalizacji sklepu, który wykorzystuje dynamiczne filtrowanie produktów, trzeba wprowadzić odpowiednie oznaczenia w kodzie. Zapobiega to powstawaniu zbyt dużej ilości zbędnych linków. Z tego powodu umieszczane są atrybuty:

  • nofollow – używa się go do oznaczania linków, by zasygnalizować, że odnośnik nie pochodzi od autora strony. Skutkuje to tym, że roboty wyszukiwarek go nie śledzą.

  • noindex – odnosi się do strony i oznacza, że nie chcemy, by roboty indeksowały całą jej treść.

Dzięki zastosowaniu powyższych atrybutów, system zapobiegnie tworzeniu się zbyt dużej ilości kombinacji filtrów, które są niczym innym jak generowaniem powielonej treści, a to jest wyjątkowo źle odbierane przez Google.

Korzyści dla klienta:###

  • użytkownikowi proponowane są określone kryteria, wg których może ograniczyć pole wyboru,

  • szybsze wyszukiwanie produktów,

  • klient łatwiej "znajdzie się" w ofercie, zwłaszcza, jeśli asortyment jest bardzo zróżnicowany,

  • mając do dyspozycji takie udogodnienie, użytkownik chętniej zatrzyma się w naszym sklepie,

  • większy wybór opcji wyszukiwania,

  • intuicyjna obsługa, dzięki ustawieniu złożonych kryteriów wyszukiwania,

  • administrator sklepu wybiera, jaki parametr będzie podlegał nawigacji.

Ustawianie kryteriów###

Wspomnieliśmy wcześniej, że już na etapie samodzielnego zarządzania sklepem, administrator może sprawić, że nawigacja fasetowa będzie wygodnym i efektywnym rozwiązaniem dla większości użytkowników. Filtry można ustawiać w taki sposób, żeby służyły do wygodnego odnajdywania konkretnych wartości. Dlatego niektóre słowniki lepiej wybierać przez określenie przedziału, np. metraż mieszkania, ilość pokoi. Wtedy można zastosować specjalne suwaki, które również bardzo dobrze spełniają swoją rolę w definiowaniu rozpiętości cen. Jest to funkcja szczególnie lubiana przez użytkowników.

Nie zapominajmy o optymalizacji sklepu. Warunkiem tego, by oprogramowanie było przyjazne dla SEO, jest odpowiednie wdrożenie nawigacji, narzędzia programistyczne oraz monitorowanie. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że mamy do czynienia z dobrej jakości oprogramowaniem.

Autor: Urszula Witkowska, AptusShop.pl

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP