Kongres eHandlu – kłamstwo a konsumpcja wideo w sieci

O tym jak mądrze inwestować w wideomarketing i nie wierzyć w deklaracje rozmawiamy z dwiema inspirującymi specjalistkami.

FP20: Jesteś prelegentem IV Kongresu eHandlu, możesz nam powiedzieć, o czym będziesz podczas swojej prezentacji mówiła?

Barbara Sołtysińska, LifeTube: Na wstępie na pewno będę chciała pokazać, jak ogromnym, ważnym i dynamicznym obszarem w Internecie jest wideo - również to w wersji mobilnej. Większość osób, szczególnie marketerów, doskonale o tym wie - jednak kilka mitów i stereotypów dotyczących YouTube ciągle wymaga zestawienia z faktami i konkretnymi liczbami. Dopiero wówczas można pokazać, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał i ogromną dynamikę wzrostu. Chciałabym zostawić słuchaczy nie tylko zainspirowanych do korzystania z wideomarketingu, ale i przedstawić im zestaw praktycznych narzędzi - możliwości, jakie daje YouTube i współpraca z digital influencerami (w różnym zakresie). Do pokazania "jak to działa" mam oczywiście kilka przykładów, które powinny być szczególnie interesujące dla osób zajmujących się e-commerce.

FP20: Jesteś prelegentem IV Kongresu eHandlu, a Twoja prezentacja ma frapujący tytuł: "Dlaczego nie istnieje coś takiego jak ecommerce”? Powinniśmy się niepokoić?

Klaudyna Kamińska, Izmałkowa Consulting: Tytuł jest na pewno przewrotny i nie bez przyczyny, ale zapewniam, że nie ma powodów do niepokoju. Będę starała się przekonać słuchaczy, jak wiele można zyskać patrząc szerzej, dalej i głębiej niż granice wyznaczane przez branżę. Znając ją, a nawet patrząc po tytułach innych wystąpień, doszłam do wniosku, że tego, czego na pewno słuchaczom nie brakuje, to ścisła specjalizacja. To, czego natomiast może zabraknąć, to kontekst i głębokie zrozumienie ludzkich potrzeb w skali szerszej niż jedynie własne podwórko.

FP20: Wideomarketing – w opinii wielu e-sklepów to najdroższe narzędzie, jakiego można użyć do promocji swojego biznesu. Wielu marketerów musi bazować na minimalnych budżetach, ale nikt nie chce, by jego wideo było wyśmiewane, bo było realizowane "po kosztach". Czy kampania w LifeTube jest możliwa przy budżecie kilku a nie kilkunastu tysięcy złotych?

Barbara Sołtysińska, LifeTube

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7934"></data-image></span> Często realizację filmu można przekazać komuś, kto tworzy w określonym stylu, wie jak to robić i ma już swoją publiczność, która ten styl uwielbia - tj. na youtubera. Oczywiście, dostępny budżet determinuje, z jak bardzo zasięgowym twórcą możemy wejść we współpracę - realizacja kampanii przez gwiazdy YouTube to wyższy koszt, ale - ze świetnymi efektami - można współpracować również z mniejszymi twórcami. Może nie mają tak imponujących zasięgów, ale za to cieszą się bardzo zaangażowaną publicznością. Chętnie podejmują się realizacji za mniejsze wynagrodzenia lub np. ciekawą współpracę barterową (sprzęt lub produkt do testu i recenzji, unboxing, itd.). W przypadku, kiedy zależy nam na własnym materiale, pamiętajmy, że na YouTube nie potrzeba kinowej oprawy ani telewizyjnego rozmachu. Ważne, żeby inspirowało, dostarczało rozrywki lub edukowało (szczególnie polecam łączenie tych celów w pary) oraz żeby nasza realizacja "pasowała" do YouTube i jego społeczności (to w końcu medium społecznościowe!). Do tego potrzeba dobrego pomysłu i interesującej treści - niekoniecznie wysokiego budżetu.

FP20: Izmałkowa Consulting to szalenie interesująca inicjatywa. Prowadzicie badania pozadeklaracyjne, to znaczy, że próbujecie uchwycić moment, w którym respondent mówi, że lubi warzywa, a tymczasem na co dzień ich unika? Jak to się robi?

Klaudyna Kamińska, Izmałkowa Consulting

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7933"></data-image></span>

Po pierwsze to, że ktoś LUBI warzywa, nie jest równoznaczne z tym, że CZĘSTO JE JADA. Zasada numer jeden – słuchamy dokładnie, co ktoś mówi i dopytujemy czy na pewno dobrze się rozumiemy. Żeby dokładniej odpowiedzieć na pytanie muszę dodać jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – zależy czy nasz rozmówca okłamuje nas w pełni świadomie, czy jest przekonany, że to co mówi, jest prawdą.

W pierwszym przypadku jest łatwiej. Możemy wprowadzić do badania jego rodzinę lub znajomych, którzy zweryfikują deklaracje. Doskonałe są dzieci, które bardzo szybko obnażają kłamstwa rodziców. Niebagatelne znaczenie ma naturalny kontekst – rzut oka do lodówki pokaże, jaki procent produktów stanowią warzywa. Wcześniej czy później świadomy kłamca przyznaje się, bo widzi, że za dużo rzeczy świadczy przeciwko niemu. Wbrew pozorom kłamanie nie jest łatwe.

Jeśli rozmówca jest przekonany o prawdziwości swojej deklaracji, trzeba doprowadzić go do sytuacji, w której sam odkrywa przekłamanie – wzbudzić refleksję. Może być też tak, że wcale nas nie okłamał i wszystkie pułapki, testy i sprawdziany potwierdzają deklarację.

FP20: No dobrze, kłamstwo wyjdzie, ale jak badania pozadeklaracyjne, techniki etnograficzne mogą wspomóc branżę e-commerce?

Klaudyna Kamińska, Izmałkowa Consulting: Mamy wiele punktów wspólnych – branża, podobnie jak my w Izmałkowa Consulting, opiera się na obserwowaniu zachowań, zbieraniu wielu danych pokazujących ścieżki klienta, najczęściej wybierane produkty itd. Nie bazuje więc na deklaracjach, a na zachowaniach. To co nas różni to podejście. W e-commerce w dużej mierze liczbowe i analityczne, w badaniach pozadeklaracyjnych jakościowe i syntetyczne. Wy wiecie ile i co, my możemy powiedzieć dlaczego i co dalej.

FP20: Źródła wiedzy dla e-commerce… skąd właściciele e-Sklepów i ich pracownicy mogą i powinni Twoim zdaniem czerpać wiedzę o trendach i narzędziach wspomagających sprzedaż? Szkolenia, rozmowy, książki, czasopisma, blogi branżowe…?

Barbara Sołtysińska, LifeTube: Z pewnością dobre są dobre konferencje - taka jak Kongres eHandlu :) Nie tylko ze względu na treść wystąpień - ale przede wszystkim na ludzi, którzy na nich się pojawiają: zarówno prelegentów, jak i uczestników. Dobre "kejsy" - globalne i te z naszego rynku dostarczają wiele informacji. Uczą na błędach lub inspirują sukcesem. Polecam takie konferencje, jak Kongres eHandlu lub cykle spotkań branżowych, jak niedawno uruchomiony przez nas LifeTube Inspirations, gdzie rozmawiamy o trendach, najnowszych badaniach, prezentujemy różne case studies i dyskutujemy w panelach - serdecznie zapraszam.

Widzimy się już jutro - bilety dalej dostępne!

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP