Kongres eHandlu – agencja i wideo – takie proste, a takie trudne. Jak e-commerce błądzi w czeluściach nieliczonych możliwości?

Praktyka, praktyka i jeszcze raz wiedza. Tym razem pytamy prelegentów IV Kongresu eHandlu o rentowność marketingu z użyciem wideo oraz o jakie pytania zadać sobie przed wejściem w kolejny kanał sprzedaży.

FP20: Jesteś prelegentem IV Kongresu eHandlu, możesz nam powiedzieć o czym będziesz podczas swojej prezentacji mówił?

Cezary Kożon, Fast White Cat: Podczas prezentacji będę opowiadał o przypadkach z życia wziętych, dokładnie z e-commerce'ów, które prowadzimy. Na konferencjach zazwyczaj najnudniejsze są elementy teorii okraszone catch phrase'ami. Biorąc pod uwagę fakt, iż sam tego nie lubię - skupię się na podejściu praktycznym, uchylając rąbka tajemnicy i pokażę kilka ciekawych przypadków, które nam się przytrafiły - jak sobie z nimi poradziliśmy, jak wykorzystaliśmy tą wiedzę i czy przełożyło się to na sprzedaż. Opowiem też o tym, jakie jest nasze podejście do zwiększania sprzedaży w e-commerce i czym ono zaowocowało. Oprę się na jasnych i klarownych przypadkach - takich, które osoby prowadzące sklep internetowy mogą także wykorzystać u siebie.

Wojtek Hołysz, filmpoint.pl: Wideo marketing jest jeszcze traktowany przez przedsiębiorców jak strony www, kiedy dopiero 'wchodziły' na rynek. Każdy chce mieć, po to, żeby mieć - niewielu wie co z tym zrobić. Łatwo w ten sposób przepalić pieniądze - a jaki przedsiębiorca lubi przepalać pieniądze? Opowiem trochę o tym co robić, żeby na wideo nie przepalać pieniędzy jednocześnie osiągając zwrot z każdej zainwestowanej złotówki.

FP20: Przychodzę do agencji, do Ciebie, z małym sklepem z odzieżą, kupuję tę odzież w Chinach. Początkowo sprzedawałam coś, co kupowałam na ebay, teraz sprowadzam kontener i sprzedaję to, co kupiłam głównie na Allegro. Niestety to mi nie wystarcza i chcę więcej. Od czego powinnam zacząć?

Cezary Kożon, Fast White Cat

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7932"></data-image></span> Po pierwsze od przybicia sobie piątki - idzie dobrze :)

Po drugie od zdefiniowania kierunku rozwoju odpowiadając sobie na ważne pytania:

<div class="clearfix"></div>
  • czy chcę sprowadzać kilka kontenerów i sprzedawać je dalej na Allegro - pełna specjalizacja tylko w tym kanale?
  • czy chcę sprzedawać kilka kontenerów w innych kanałach niż na Allegro - sklep internetowy; Facebook - poszerzenie zakresu dotarcia do Klienta?
  • czy to jest ten moment, kiedy potrzebuję systemu magazynowego - najlepiej zastanowić się czy zwiększenie skali i wolumenu pozwoli mi dalej działać tak, jak działam, pamiętając, że obecne wyzwania przy zwiększonej skali będą nasilały się potęgowo,
  • czy powód, dla którego mam Klientów na Allegro jest przekładalny na sklep internetowy - pomocne jest spojrzenie na konkurencję z analizą wartości, którą dają Klientowi oraz jak pozyskują ruch (osobiście polecam do benchmarkowania similarweb.com),
  • obiektywna ocena zdjęć produktów - w sprzedaży odzieży online zdjęcia są jednym z najważniejszych elementów,
  • jakie środki finansowe mogę przeznaczyć na rozpoczęcie działań marketingowych? pamiętając, że początki będą iteracyjnym szukaniem efektywnych kanałów,
  • jak zamierzam odpowiadać na zwiększoną liczbę pytań Klientów - sprawa niezbędna do przemyślenia, ponieważ najgorsze, co może nam się przytrafić, to zwiększenie sprzedaży i brak powracających Klientów ze względu na złą obsługę.

Rozwój Twojego biznesu powinien opierać się na jasno określonym celu - w momencie, kiedy ustalimy, gdzie chcemy być za rok, dwa, trzy lata odpowiedzi na powyższe pytania będą łatwiejsze - zwłaszcza w określaniu priorytetów i kolejności działań. Porady od kogoś, kto już przeszedł podobną ścieżkę są bardzo cenne - warto wykorzystać know-how już dostępny na rynku. Podsumowując najpierw potrzebujesz strategii, którą rozbijesz na poziom operacyjny z wyborem platformy, ERPa, agencji, fotografa czy ludzi, których zatrudnisz.

FP20: Wideo dla promocji… e-commerce oczywiście. Samo zorganizowanie produkcji wideo jest drogie (jeśli nie zakładamy, że to będzie „za 5 zł”) do tego należy doliczyć cenę dystrybucji. Jeżeli nie chcemy zrobić tego "po kosztach", musimy się liczyć z wydatkami - jak ponieść je bezboleśnie? Tzn. wyprodukować coś, co sprzeda nam produkt? Tak w ogóle się da? Czy wideo jest tylko po to, by pracować nad wizerunkiem?

Wojtek Hołysz, filmpoint.pl

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7930"></data-image></span> Wszyscy oglądamy wideo - codziennie, w dowolnej formie. Dlatego często wydaje nam się, że wideo jest proste. Skoro jest proste, to przecież nie powinno być drogie, prawda? Takie podejście do wideo marketingu można porównać z zatrudnieniem gawędziarza do roli sprzedawcy. Klienci będą zadowoleni - błyskotliwy gawędziarz umili im czas spędzony w naszym sklepie, ale czy szef będzie zadowolony z jego wyników? Nie lepiej zatrudnić doświadczonego sprzedawcę? Wideo sprzedaje - to jest fakt. Trzeba umieć je zaplanować - a to jest część biznesowa, nie artystyczna. Między innymi na tym polu takie firmy jak Filmpoint mają przewagę nad konkurencją skupioną na sztuce filmowej, z pominięciem biznesu.

FP20: Jakiś spektakularny przykład wideo w sieci, które ostatnio Cię urzekło...

Wojtek Hołysz, filmpoint.pl: W tym roku (na ten moment) największym wydarzeniem w reklamie video były chyba reklamy SuperBowl 2016. Moja ulubiona

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/aNN9nL2vppM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

FP20: Źródła wiedzy dla e-commerce… skąd właściciele e-Sklepów i ich pracownicy mogą i powinni Twoim zdaniem czerpać wiedzę o trendach i narzędziach wspomagających sprzedaż? Szkolenia, rozmowy, książki, czasopisma, blogi branżowe…?

Cezary Kożon, Fast White Cat: Obowiązkowo śledzenie największych graczy - zarówno polskich jak i zagranicznych (włączając w to zakupy testowe). Analiza ich sklepów daje szeroki pogląd na to, co robią, jak działają i jakie narzędzia wykorzystują – narzędzia, które są zazwyczaj osiągalne dla mniejszych e-commerce'ów. Bardzo pomocne są grupy e-commerce'owe na Facebook'u (np. E-commerce Polska) czy Linkedin - bardzo aktywni użytkownicy, którzy nie boją się zadawać pytań i na nie odpowiadać. Portale branżowe typu evigo.pl; mensis.pl czy organizacje branżowe jak e-Commerce Polska - Izba Gospodarki Elektronicznej dostarczają regularnie porządną dawkę e-commerce'owej wiedzy, jak i tego co dzieje się na rynku. W kwestii narzędziowej bardzo popularne są darmowe webinaria, które firmy organizują w celu pokazania swoich produktów, przekazania wiedzy oraz zwiększenia świadomości swojego narzędzia. Pomimo ich czysto promocyjnej funkcji podczas webinariów można bardzo dużo dowiedzieć się o dodatkowych możliwościach działań zwiększających konwersję/sprzedaż i poznać spojrzenie inne niż nasze własne. Oczywiście także konferencje i targi e-commerce'owe - polecam tylko te gdzie występują praktycy biznesu bo to od nich można najwięcej się nauczyć i czerpać inspirację.

Wojtek Hołysz, filmpoint.pl: Nie ma jednego źródła. Trendy pojawiają się i znikają szybko. Często warto poczekać i nauczyć się na błędach innych. Do tego celu takie eventy jak Kongres eHandlu czy Targi eHandlu są idealne - jeśli nowinki tam się pojawiają, to znaczy, że ktoś już je przetestował, czyli możemy pominąć proof of concept i od razu przejąć działające rozwiązania.

Sprawdź całą agendę Kongresu i kup bilet! Jeszcze ich kilka mamy!

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP