Katarzyna Młynarczyk: Asos i Nordstrom - królowie spójnej strategii social media [wywiad]

- Świetna i spójna strategia komunikacji w oparciu o crowdsourcing, wykorzystanie na Instagramie potencjału społeczności do generowania ruchu w e-sklepie i konwersji - to najważniejsze czynniki, które przekonują mnie, że ktoś, kto za tym stoi, naprawdę wie o co chodzi w duecie social media i sprzedaż - o potencjale serwisów Snapchat i Instagram opowiada Katarzyna Młynarczyk, CEO Socjomania.pl, prelegentka III Kongresu eHandlu.

Snapchat, Instagram, Pinterest, Vine - jak wykorzystać je do działań marketingowych w e-commerce? Jak mierzyć i analizować ich efektywność? Dowiesz się podczas wystąpienia Katarzyny Młynarczyk już 29 września podczas III Kongresu eHandlu.

FP20: Często kupujesz w sklepach internetowych? Co najczęściej?

Katarzyna Młynarczyk, Socjomania: Często! Najczęściej rzeczy do wyposażenia domu, biura. W drugiej kolejności książki, audiobooki. W trzeciej kolejności - ale już weszło to w mój nawyk: zakupy spożywcze i chemia. Średnio raz na dwa miesiące - ubrania/buty.

Są to zakupy zaplanowane czy zdarza się, że zobaczysz ciekawą ofertę na Facebooku czy Instagramie i spontanicznie składasz zamówienie?

Część jest zaplanowana. Z racji tego, że zarządzam biurem i firmą i część zakupów mamy cyklicznie zaplanowanych, to planowanie weszło też w codzienne życie domowe. Ze względu na tryb życia jaki prowadzę, nie mam czasu na zakupy “na żywo”, więc zakupy online ratują mnie w wielu sytuacjach od momentu, kiedy otwieram lodówkę i z rozczarowaniem stwierdzam, że jest w niej pusto, a za 15 min odjeżdża pociąg, więc nie będę w stanie jej uzupełnić :) Z drugiej strony, jeśli chodzi o spontaniczne zakupy, zdarzają mi się bardzo często. Zwykle w momencie kiedy przeglądam Pinterest i Instagram, średnio dwa razy w miesiącu coś na tyle przykuwa moją uwagę, że kończy się zakupem :) Ta czynność zwykle dotyczy produktów wyposażenia domu, ubrań i kosmetyków. Bardzo często korzystanie z tych narzędzi daje mi możliwość bycia na bieżąco z trendami, dowiaduję się o nowych markach, produktach przedstawionych w bardzo atrakcyjnej formie, dlatego cenię sobie takie zakupy. Coraz częściej przyjmują one formę via mobile...

Często przed dokonaniem wyboru korzystasz z rekomendacji znajomych? Z Twojej prezentacji nt. obsługi klienta w social media wynika iż osoby z polecenia stanowią 30% uczestników Waszych szkoleń.

Tak. Liczba wzrosła w ostatnim miesiącu do 38% :) Często. Czynnikiem, który na to wpływa zwykle jest cena oraz moje skojarzenia związane z tematem - działem danego produktu czy usługi. Czasami wykonuję mały research, dzięki któremu widzę, że ktoś z moich znajomych zna daną markę (polubił, udostępnił informację, podzielił się kiedyś linkiem, zdjęciem itp.). To na pewno wpływa na moją decyzję i buduje wiarygodność marki i produktu, który znalazł się na moim celowniku. W dobie mediów społecznościowych bardzo łatwo sprawdzić czy dana usługa/produkt jest w jakiś sposób już powiązany z moimi znajomymi. Sprawdzam też ich popularność wśród osób, które niekoniecznie są moimi znajomymi. Oczywiście mam dodatkowe czynniki oceny: sprawdzam obsługę klienta danego sklepu, jej reaktywność (czas reakcji i sposób budowania relacji z klientem), proaktywność czyli to jak traktują potencjalnych klientów oraz wizerunek w sieci.

Podczas III Kongresu eHandlu opowiesz jak wykorzystać nowe narzędzia w strategii e-sklepu w social media. Czy wg Ciebie każdy e-sklep powinien być obecny w mediach społecznościowych? Odradziłabyś takie działania np. małym jednoosobowym firmom np. ze względu na czasochłonność czy koszty?

Zgodzę się, że czas należy wliczyć również w budżet i że działania w social media nie są “darmowe”. Czy jednak odradziłabym? Na pewno zaczęłabym od strategii - zrobienia analizy jaka jest ścieżka zakupowa klienta danego sklepu, czy produkt - branża są rozpoznawalne, w których kanałach, ponadto gdzie rozmawiają w tej materii użytkownicy. Skupiłabym się na pierwszych krokach, jakie wykonuje dana grupa docelowa, by dotrzeć do danego produktu. Bardzo często oprócz social media konieczne są działania - jeśli tak można to nazwać “tradycyjnego marketingu internetowego” - SEO/SEM, które media społecznościowe też mogą wspierać. Czy odradzałabym? Jeśli jest to produkt możliwy do zakupu online, media społecznościowe stały się kanałem jego promocji, ale też długofalowego budowania relacji z odbiorcą i widoczności w sieci oraz mogą się okazać stosunkowo mniej kosztownym rozwiązaniem niż promocja offline. Tak jak powiedziałam na początku - decyzja zależy od wstępnej analizy sytuacji wyjściowej. Na nią na pewno warto poświęcić czas.

Które polskie e-sklepy urzekły Cię swoją spójną strategią komunikacji w social media? ;))

Od długiego czasu obserwuję działania Red is Bad, Surge Polonia - bardzo podoba mi się ich content marketing, czyli wyjście od zbudowania społeczności wokół tematów związanych z ideą marek, ale też połączona z tym komunikacja sprzedażowa, która przynosi efekty. Doceniłabym oczywiście deezee, Local Heroes - za spójną strategię i świetne połączenie Instagramu, Facebooka i e-sklepu. Oczywiście światowo można zerkać na Asos i Nordstrom - to już królowie spójnej strategii social media.

Twoje największe e-commerce’owe odkrycie na Instagramie to…

Dla mnie jednym z największych odkryć spójnej strategii brandingu i komunikacji jest RiskMadeinWarsaw. Świetna i spójna strategia komunikacji w oparciu o crowdsourcing, wykorzystanie na Instagramie potencjału społeczności do generowania ruchu w e-sklepie i konwersji - to najważniejsze czynniki, które przekonują mnie, że ktoś, kto za tym stoi, naprawdę wie o co chodzi w duecie social media i sprzedaż.

Najciekawsza akcja sklepu internetowego na Snapchacie z którą się spotkałaś to...

Powiem tak: tutaj jeszcze raczkujemy. E-sklepy - m.in. Brilupl próbują wykorzystywać kody, personalizowane hasła, otrzymują odpowiedzi i spontaniczne zapytania od fanów o cenę, rozmiar, kolekcje - to na razie początek, ale liczę na konkretne dane i potwierdzenie efektywności wykorzystania potencjału coraz większej grupy użytkowników korzystających z aplikacji. Pomysł na działania posiada na pewno Deezee, Aloha from Deer, Under Twenty oraz Sinsay - są regularne, ciekawe i widać, że celem są konkretne akcje wykonane przez użytkowników.

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7686"></data-image> </span> __Katarzyna Młynarczyk, CEO Socjomania__

Facebook w strategii marketingowej e-sklepu stał się elementem oczywistym. Jednak w dobie nowych technologii, ciągłych zmian i powstawania nowych serwisów oraz potrzeb użytkowników, musimy zwrócić uwagę na te kanały, w których coraz częściej komunikują się i spędzają czas. Według badań na Instagramie angażują się średnio 15 razy więcej (na 1 publikowany przez markę post), a na Snapchacie 60% z nich jest aktywnych praktycznie codziennie. Czy to chwilowa moda? Jak wykorzystać popularne serwisy do działań marketingowych w e-commerce? Jak mierzyć i analizować efektywność tych działań? Dowiesz się podczas wystąpienia Katarzyny Młynarczyk już 29 września podczas III Kongresu eHandlu.

<a href="http://www.kongres-ehandlu.pl/?utm_source=fp20&utm_medium=button&utm_campaign=fp20butt#price" class="btn btn-primary btn-large" style="margin-top: 20px;">Kup Bilet</a>

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP