Kamila Pater: jak zaangażować użytkowników aplikacji? Marketing w świecie mobile commerce [wywiad]

Jak przyciągnąć uwagę klientów korzystających z kilku różnych urządzeń mobilnych i jak zaangażować użytkowników aplikacji mobilnych mówi Kamila Pater, Country Manager Poland Criteo, prelegentka III Kongresu eHandlu.

34% sprzedaży online na świecie ma miejsce za pomocą urządzeń mobilnych. Smartfony i tablety nie służą już głównie do przeglądania produktów, a są częścią ścieżki zakupowej prowadzącej do konwersji. Już 29 września Kamila Pater podczas III Kongresu eHandlu w prezentacji pt. “Marketing w świecie mobile commerce” opowie o światowych i polskich trendach w mobile i nowych zasadach działania dla marketingu mobile angażującego Twoich użytkowników spójnie na wszystkich urządzeniach.

FP20: Polacy coraz częściej finalizują zakupy na smartfonie/tablecie. Jakie czynniki mają na to wpływ?

Kamila Pater: Obecnie obserwujemy dwa procesy zachodzące równolegle. Z jednej strony, większość firm e-commerce doskonale zna potrzeby swoich klientów, kupujących produkty najwygodniej jak się da w danym momencie. Firmy są też bardziej świadome narzędzi, które pomagają im zwiększać przychody. Z drugiej strony, konsumenci coraz chętniej korzystają z mobilnych możliwości, dzięki czemu wzrasta zaufanie do Mobile Shopping. Coraz więcej sklepów oferuje klientom możliwość sfinalizowania zakupów na urządzeniu mobilnym, bez potrzeby korzystania z desktopu. I to kolejny trend, który obserwujemy – przy coraz szybszym trybie życia, urządzenia mobilne zyskują na popularności.

Często w dzień przeglądamy strony na komputerze lub laptopie, wieczorem korzystamy ze smartfonów lub tabletów. Jak najskuteczniej przyciągnąć uwagę konsumentów, którzy korzystają z kilku różnych urządzeń?

Najważniejsze jest, aby użytkownicy mobilni mieli minimum dobre doświadczenia korzystając ze stron czy aplikacji. Sklepy muszą oferować strony internetowe zoptymalizowane pod urządzenia mobilne, które są czymś więcej niż tylko regularnym sklepem internetowym na małym ekranie. Mobilni użytkownicy mają inne wymagania w kwestii użyteczności niż użytkownicy komputerów stacjonarnych. Dla obu grup jednak zakupy muszą być tak wygodne, jak to tylko możliwe, niezależnie od urządzenia czy kanału, z którego korzystają, włączając w to również aplikacje zakupowe. Kolejnym krokiem jest zawsze aktualny przekaz bez względu na urządzenie, środowisko online czy offline (omnichannel), dzięki ukierunkowanym usługom i spersonalizowanym kampaniom.

W USA aplikacje są wykorzystywane przez 52 proc. czasu spędzanego online. Jak to wygląda obecnie w Polsce?

Na początku trzeba oddzielić aplikacje hobbystyczne, jak np. gry i aplikacje społecznościowe typu Facebook od aplikacji transakcyjnych, z których korzystają sprzedawcy czy operatorzy biur podróży. Na podstawie naszych obserwacji dotyczących drugiego typu aplikacji, reklamodawcy na całym świecie osiągają najwyższe wskaźniki konwersji właśnie w aplikacjach (w porównaniu do mobilnej, a nawet desktopowej przeglądarki), jeśli wcześniej zainwestowali w strategie mobilne i tworzenie aplikacji. Jeśli chodzi o polski rynek, oczekuję podobnego kierunku rozwoju w najbliższej przyszłości. Jak można zaangażować użytkowników aplikacji?

Kluczem jest adekwatność! Kiedy klienci korzystają z aplikacji, chcą łatwo znaleźć produkty lub usługi, których szukają. W przypadku powracających użytkowników rozwiązaniem może być personalizacja strony startowej aplikacji pod kątem ich zainteresowań. To samo dotyczy użytkowników opuszczających aplikację: sklepy powinny odzyskać ich zainteresowanie za pomocą spersonalizowanych kreacji z rekomendacjami produktów, co jest bardziej zachęcające niż wyświetlanie standardowych, statycznych reklam. Jeśli klient kliknie na reklamę i zostanie przekierowany nie tylko do samej aplikacji, ale na stronę konkretnego produktu w aplikacji, jego doświadczenie jest nieporównywalnie lepsze a prawdopodobieństwo konwersji znacznie wyższe. Opcjonalnie sklepy mogą również oferować dodatkowe korzyści w aplikacjach, aby uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla klientów.

34% sprzedaży online na świecie ma miejsce za pomocą urządzeń mobilnych. Smartfony i tablety nie służą już głównie do przeglądania produktów, a są częścią ścieżki zakupowej prowadzącej do konwersji. Już 29 września Kamila Pater podczas III Kongresu eHandlu w prezentacji pt. “Marketing w świecie mobile commerce” opowie o światowych i polskich trendach w mobile i nowych zasadach działania dla marketingu mobile angażującego Twoich użytkowników spójnie na wszystkich urządzeniach.

<a href="http://www.kongres-ehandlu.pl/?utm_source=fp20&utm_medium=button&utm_campaign=fp20butt#price" class="btn btn-primary btn-large" style="margin-top: 20px;">Kup Bilet</a>

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP