Jak wspierać sprzedaż online w salonach motoryzacyjnych?

Coraz więcej firm decyduje się na wsparcie sprzedaży swoich produktów w sklepach stacjonarnych działaniami prowadzonymi online. Dotarcie do potencjalnych klientów ułatwiają m.in. kampanie SEO/SEM, na które decydują się salony motoryzacyjne.

http://f.cl.ly/items/3y0x3U1H191L3G2q2844/Mitsubishi%20lodz.PNG

O czym powinny pamiętać salony motoryzacyjne, by pozyskiwanie nowych klientów, dzięki działaniom w Internecie okazało się skuteczne i efektywne?

1. Właściwy dobór fraz kluczowych i optymalizacja treści

W przypadku salonów samochodowych możemy wyróżnić trzy rodzaje zapytań:

  • salon samochodowy + nazwa miasta i salon marki + nazwa miasta (np. salon opla Łódź) - pod kątem tych fraz należy zoptymalizować tytuł i treści dostępne na stronie głównej;

  • serwis samochodowy + nazwa miasta, autoryzowany serwis marki + nazwa miasta, serwis marki + nazwa miasta - pod kątem tych fraz należy zoptymalizować tytuł i treści na stronie opisującej serwis;

  • usługi oferowane w serwisie lub salonie, na przykład: serwis klimatyzacji + nazwa miasta, serwis opon + nazwa miasta, stacja kontroli pojazdów + nazwa miasta, leasing pojazdów + nazwa miasta. W tym przypadku warto utworzyć odrębną podstronę pod kątem każdej usługi, wykorzystać nazwę usługi i lokalizację w tytule strony oraz w treści. Dobrze też, jeżeli publikowane treści w postaci artykułów czy materiałów poradnikowych są długie i unikalne - nawet w okolicach 500-600 wyrazów.

2. Wykorzystanie map Google poprzez utworzenie lub optymalizację wizytówki

Dzięki temu firmy mogą zadbać o większą widoczność w wynikach wyszukiwania na zapytania lokalne. Jest to zatem kluczowa forma promocji szczególnie dla małych i średnich firm. Co powinno znaleźć się na wizytówce? Należy zadbać o dodanie naturalnego opisu usług (w tym przypadku salon samochodowy, sklep z częściami), z uwzględnieniem lokalizacji, godzin otwarcia, numeru telefonu (koniecznie stacjonarnego). Warto także poprosić użytkowników, którzy już skorzystali z usług, o dodanie opinii. Pozytywne opinie mogą przełożyć się na zwiększenie ilości zapytań o konkretne usługi w tym przypadku np. o części do konkretnego modelu auta lub o możliwość umówienia się na jazdę próbną.

3. Ustalenie konwersji

Niezwykle pomocne w promocji salonów motoryzacyjnych, obok działań SEO, są kampanie reklamowe w wynikach wyszukiwania oraz sieci partnerskiej Google. Przed ustaleniem konwersji w AdWords, musisz wiedzieć, czego oczekujesz od odbiorcy: czy chcesz, żeby odwiedził twój salon? A może lepiej, żeby skorzystał z możliwości umówienia się na jazdę próbną? Z naszych doświadczeń wynika, że najchętniej użytkownicy umawiają się na jazdę próbną.

4. Wykorzystywanie reklam graficznych w Google

Dzięki działaniom w sieci reklamowej Google można docierać z reklamą do szerokiego grona odbiorców. Reklamy w GDN (sieci reklamowej Google) możemy kierować na:

  • zainteresowania (osoby zainteresowane daną tematyką);

  • tematy (grup witryn o zdefiniowanej przez Google tematyce);

  • słowa kluczowe (poprzez zestawy słów kluczowych określamy tematykę miejsc wyświetlania reklam).

Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z najskuteczniejszych sposobów targetowania są zainteresowania – warto prezentować reklamy jazdy próbnej osobom zainteresowanym np. nowymi pojazdami. Dzięki reklamom graficznym można docierać do nowych klientów i przyciągać ich uwagę na różnych etapach cyklu zakupów – od klientów, którzy dopiero rozglądają się za samochodem, po tych, którzy już są zdecydowani na zakup konkretnego modelu. Można również wybierać miejsca, w których chcemy, by pokazały się reklamy (konkretne witryny) oraz odbiorców (remarketing), którym wyświetli się reklama.

5. Zadbanie o rozszerzenia lokalizacji

Promując w kampaniach reklamowych branżę motoryzacyjną, warto zwrócić uwagę na zawarte w kampaniach rozszerzenia lokalizacji. Dzięki nim, użytkownik zobaczy w wynikach wyszukiwania od razu adres i numer telefonu (na telefonach komórkowych z opcją ,,Zadzwoń”) konkretnego dealera. Dzięki temu użytkownik z Łodzi zobaczy wyniki dopasowane do jego lokalizacji – np. najbliższy salon konkretnego dealera z Łodzi. Warto zadbać, by w rozszerzeniach lokalizacji zawrzeć wszystkie niezbędne elementy: numer telefonu salonu, dokładny adres firmy oraz odpowiedni tekst dopasowany do każdej lokalizacji. Pamiętaj, żeby nie używać w nadmiarze wielkich liter oraz poprosić o zgodę właściciela lokalizacji przed użyciem konkretnego adresu. Zadbaj również, by użyte grafiki były naprawdę dobrej rozdzielczości (125 x 125 pikseli – obrazy, 16 x 16 pikseli – ikony niestandardowe).

http://f.cl.ly/items/3y0x3U1H191L3G2q2844/Mitsubishi%20lodz.PNG

Powyższe wskazówki pozwolą zwiększyć efektywność działań i w konsekwencji sprzedaż stacjonarną. Uwzględnianie w kampanii wyżej wymienionych elementów jest niezwykle istotne dla samych użytkowników. Dzięki odpowiednim działaniom SEO/SEM są w stanie szybko znaleźć niezbędne informacje i w konsekwencji dokonać zakupu.

Autorzy: Monika Jaranowska, Paid Search Manager i Jacek Tkaczuk, SEO Director w Bluerank

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP