Jak uniknąć biedy w e-Commerce?

Brak wiedzy nie usprawiedliwia, a na pewno nie sprzyja prowadzeniu żadnego biznesu. Dla e-Commerce jest bolesny i przesądzić może o porażce.

Już w komentarzu do biblijnej Tory wyczytać można, że biedni są tylko ci, którzy nie posiadają wiedzy. Tyle wieków i nic się nie zmieniło – jeśli nie chce się być biedakiem, trzeba „kilka rzeczy” wiedzieć, co więcej wciąż poszukiwać nowych źródeł i swoją wiedzę uzupełniać. Jak? Można zacząć od czytania – niezbyt popularnej, ale bezsprzecznie skutecznej formy pracy nad sobą.

Początkiem lutego polski e-Commerce zyskał wartością publikację – ponad 140-stronnicowego e-booka, którego współtworzyli praktycy branży. E-book ukazał się dzięki pracy Michała Bąka, który poświęcił kilka miesięcy na poszukiwanie i „przepytywanie” ekspertów oraz opracowanie analiz najaktualniejszych danych dotyczących strategii w e-Commerce.

Od social po szpilki za 5000 zł

Do współtworzenia Poradnika e-commerce Michał zaprosił m.in.:

  • Piotra Chmielewskiego z Social Media Now, który opowiada o niestandardowych grupach docelowych na FB oraz decyzjach dotyczących samodzielnego działania e-Sklepów w mediach społecznościowych

  • Piotra Kota z Dealavo, który przybliża zagadnienie monitoringu cen online

  • Barbary Stawarz z Content King, która dzieli się obserwacjami na temat najbardziej sensownej formy marketingu

  • Łukasz Strzelec z Ebexo, dzieli się przemyśleniami na temat grzechów „dojrzałych” e-Sklepów,

  • Paweł Strykowski z White Press, zdradził wyróżniające się wg niego działania content marketingowe w Polsce oraz opowiedział o celach sklepów internetowych,

  • Milena Szałacka z SEMSTORM – wylicza pożądane cechy e-przedsiębiorcy,

  • Piotr Kiełcz współorganizator East Camp Białystok o tym dlaczego „bycie na czasie” jest tak istotne właśnie w branży e-commerce.

  • Paweł Tkaczyk z Midea – o budowie marki i o tym jak sprzedaż „zwykłe szpilki” za ponad 5000 zł.

Od biznesplanu po relacje publiczne

O testach i poprawie konwersji e-Sklepów opowiada Piotr Czajkowski z Marketizator Polska, na temat rywalizacji z gigantami e-handlu mówi Piotr Szymczak z Furgonetka.pl.

O tym co nowego można wymyślić komunikacji SMSowej opowiada Andrzej Ogonowski z SMSAPI, zaś o biznesplanach i strategii w e-Commerce Marek Małachowski z Grupy Manubia.

Z e-booka dowiemy się także, dlaczego wg Macieja Lewińskiego – właściciela Akademii Analytics analiza danych nie jest sexy oraz jak najskuteczniej wg dyrektora zarządzającego Freshmail.pl wykorzystać e-mail marketing. Jakub Cyran i Grzegorz Nowak z Go.pl odpowiedzieli wyczerpująco na pytania dotyczące RTB oraz budowania marki przez perfekcyjną obsługę klienta. O zasadzie IM PROŚCIEJ i KRÓCEJ, TYM LEPIEJ w m-commerce dowiemy się od współwłaścicielki Mobee Dick Moniki Mikowskiej. O sile PR w e-Commerce oraz konieczności interakcji między marką a internautami wyczerpująco: PR manager Olga Tatarska, właścicielka White Label Group Joanna Stopyra oraz Mikołaj Winkiel z Brand24.

<a href="http://imgur.com/rhpCU7A"></a>

Wszystkich tych, dla których prawo zawsze jest największą niewiadomą w biznesie na pewno zainteresuje to, co do powiedzenia ma Wojciech Wawrzak autor PraKreacja.pl.

O sklepach niszowych, wysnuwaniu wniosków z porażek i byciu Prezesem

Na temat specyfiki działań w konkretnych branżach mówią właściciele i decydenci e-Sklepów m.in. Maciej Białek z Pixers, Marcin Majzner z Cupsell.pl, Marcin Łukiańczyk UpolujEbooka.pl oraz Antoni Ruszkowski z KinkyWinky. Swój dzień pracy opisuje Łukasz Ostrowski z Hurtownia-Oliwy.pl, więc jeśli chcecie wiedzieć o robi codziennie o 11:00 – koniecznie sięgnijcie po tę lekturę.

<a href="http://imgur.com/qi5FShQ"></a>

E-book Michała to must have dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco w tematyce szczególnie bliskiej dla e-handlu. Znajdziemy tu nie tylko ogólne informacje na temat marketingu, logistyki, obsługi klienta i SEO. Spokojnie możemy publikację traktować jako przewodnik, który pozwoli nam rzetelnie ocenić np. kampanię AdWords, działania e-mail marketingowe i kontent marketingowe czy zastanowić się nad wykorzystaniem RTB w strategii odzyskiwania klienta porzucającego koszyk. Poradnik dla właścicieli e-Sklepów i nie tylko można pobrać za darmo tutaj -> poradnikecommerce.majkb.com

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP