IV Kongres eHandlu - co trzeba wiedzieć o SEO i jak wykorzystać analizę rynku

O tym jaki jest realny koszt ignorowania technicznego SEO w Polsce na najbliższym Kongresie eHandlu opowie Bartosz Góralewicz, zaś analitykę rynku w służbie e-commerce przybliży Albert Hupa.

<div class="clearfix"></div> <data-image id="7884"></data-image> <div class="clearfix"></div>

FP20: Jesteś prelegentem IV Kongresu eHandlu, możesz nam powiedzieć o czym będziesz podczas swojej prezentacji mówił?

<div class="clearfix"></div> ### Bartosz Góralewicz, [Elephate s.c.](https://goralewicz.com/) <div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7887"></data-image></span> Będę mówił o tym, czym zajmuję się na co dzień. O zwiększeniu ruchu i zarobków w branży e-Commerce i w dużych portalach. Jest to teraz prostsze niż można sądzić. Z mojej prezentacji słuchacze wyjdą z garścią narzędzi, które pozwolą zwiększyć ruch organiczny do ich strony. Będą wiedzieć również, na czym skupić swoje następne działania związane z SEO, aby nie martwić się o przyszłe zmiany algorytmów wyszukiwarek. Pokażę na jasnych przykładach, że SEO może być bardzo techniczne i przewidywalne, również dla nich. <div class="clearfix"></div> <div class="clearfix"></div>

Albert Hupa, IRCenter

<div class="clearfix"></div> <span style="float: left; margin: 0 10px 50px; "> <data-image id="7885"></data-image></span> Opowiem o tym, jak zrozumieć szerszy kontekst sprzedaży online w swojej kategorii i dopasować produkty oraz rozwiązania do aktualnych potrzeb konsumentów.

Klienci nie działają w próżni i często lepiej znają oferty konkurencji niż same sklepy, a przy tym kierują się różnymi motywacji. Pokażę, jak z analizy rynku wysnuć wnioski dla własnej działalności.

<div class="clearfix"></div> ### __FP20: E-sklepy mają problem z wybraniem odpowiedniej agencji/specjalisty SEO. Są jakieś narzędzia wspomagające właściciela, e-commerce managera, specjalistę ds. marketingu, które pomagają w realnej ocenie podmiotów, które zajmują się SEO. Poza oczywiście pozycją w Google oraz doradztwem w grupach branżowych.__ <div class="clearfix"></div>

Bartosz Góralewicz, Elephate s.c.: Specjalista lub agencja SEO, która ma pracować przy Twoim sklepie musi mówić Twoim językiem. Komunikacja tak problemów, jak i rozwiązań musi być bardzo przejrzysta. Jeśli agencja czy specjalista tego nie potrafi, jego wiedza jest dla Ciebie bezużyteczna. Ogólnie zasada jest tutaj identyczna jak w każdej innej branży.

Przy większych budżetach, polecam skorzystanie z agencji z najlepszym referencjami oraz case’ami wzrostu widoczności klientów. Przy mniejszym budżecie, sprawa jest o wiele trudniejsza. Ja na pewno wybrałbym agencję lub specjalistę, który jasno przedstawi mi swój plan oraz “sprzeda” mi siebie i swoją wizję. Łatwo na szczęście odrzucić wiele ofert. Niezależnie od historii, którą usłyszysz od sprzedawcy lub specjalisty SEO, nie potrzebujesz działań, które nie są zgodne z wytycznymi Google dla webmasterów. Możliwe jest SEO bez łamania tych zaleceń, ale o tym szerzej opowiem w swoim wystąpieniu na Kongresie. Polecam oczywiście case studies.

<div class="clearfix"></div> ### __FP20: W ramach badań e-commerce jako IRCenter realizujecie m.in. audyty e-sklepów. Przypuśćmy, że jesteś „człowiekiem od e-commerce” w sklepie, który działa w modelu omnichannel – jak przekonałbyś szefa, że audyt jest ważnym elementem ustalania strategii na kolejne miesiące?__ <div class="clearfix"></div>

Albert Hupa, IRCenter: W efekcie audytu sklep dowiaduje się, jak może zwiększyć przychody i bazę klientów. Audyt - sing, cross i omnichannelowych działań - pozwala nie tylko zrozumieć potencjał rynku i konsumentów, ale i realnie ocenić przychody ze zniwelowania problemów i wdrożenia nowych rozwiązań.

Szefa zawsze przekonają „cyferki”, a dokładnie – obroty i marże. Dobry audyt odpowiada na pytanie: „ile można na tym zarobić”, przede wszystkim poprzez określenie wielkości rynku – liczby potencjalnych klientów i oszacowanie wielkości ich portfela. Jeśli szef dobrze zrozumie, jaka jest pełna pula do zgarnięcia, to sam z siebie zada pytanie – a jak się można do niej dobrać. I tu właśnie wchodzi audyt.

<div class="clearfix"></div> ### __FP20: Źródła wiedzy dla e-commerce… skąd właściciele e-Sklepów i ich pracownicy mogą i powinni Twoim zdaniem czerpać wiedzę o trendach i narzędziach wspomagających sprzedaż?__ <div class="clearfix"></div>

Albert Hupa, IRCenter: Najlepszym źródłem wiedzy dla e-commerce są trendy w stylach życia w grupach docelowych. Łatwo jest po prostu podglądać rozwiązania konkurencji i kopiować nowinki z zachodu, ale te niekoniecznie zawsze przekładają się na sprzedaż. Kluczowe jest za to dopasowanie rozwiązań do próby docelowej. O tym, jak to robić, najlepiej podpowiedzą nam takie serwisy, jak blogi Forrester Research, The Drum, The Verge czy serwisy Digital Marker Asia, które łączą informacje o technologiach ze stylami życia.

Bartosz Góralewicz, Elephate s.c.: Z książek. Jest to najbardziej niedoceniane źródło wiedzy na temat marketing online. Nawet najlepsze blogi branżowe nie dają niestety szerokiej i podstawowej wiedzy. Skupiając się na blogach i magazynach branżowych łatwo zagubić się w ciągłym gonieniu “modnych” trendów. __Pracownik, który przeczytał 20 książek o marketingu jest dla mnie zawsze większą wartością niż taki, który przeczytał 1000, nawet najlepszych artykułów.

<div class="clearfix"></div> ### __FP20: A spotkania z ekspertami? Warto “męczyć” specjalistów np. w branżowych grupach/forach/postach pod blogami?__ <div class="clearfix"></div>

Bartosz Góralewicz, Elephate s.c.: Jest to na pewno dobry start, jednak sama forma komunikacji tutaj jest trochę “skażona”. Forma komunikacji na forach, blogach czy w social mediach jest publiczna. Często utrudnia/spowalnia to dobrą komunikację, niezbędną do rozwiązania wielu problemów. Trudno odsiać wypowiedzi ekspertów od osób, które po prostu są bardzo aktywne.

To prowadzi nas do wyboru ekspertów, którzy nas inspirują. SEO jak każda dziedzina (dobrym przykładem jest tutaj też polityka, medycyna, moda, dietetyka itd.), dzieli się na grupy ludzi z różnymi przekonaniami i “nurtami”. My, jako agencja bardzo jasno komunikujemy swoją wizję SEO oraz “How we do business”. Daje to naszym klientom szansę poznać nasze cele i porównać z własnymi.

Kiedy znajdziesz swoją “drogę” w danej dziedzinie, spotkania z ekspertami o podobnych przekonaniach to jedna z najlepszych dróg do sukcesu. Szczególnie podczas konferencji czy warsztatów. Sam tak zaczynałem. Taka forma interakcji nie jest publiczna i pozwala na omówienie tematów, które nie nadają się na fora, blogi czy social media.

Bilety na Kongres eHandlu, który odbędzie się 3 marca 2016 na PGE Narodowym, znajdziecie >>>TUTAJ<<<

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP