Ekomersy 2015: W polskim e-commerce brakuje odważnego podejścia do layoutu stron - rozmowa z Jolantą Liżewską-Zyzek [Matras]

Rynek książek się zmienia - to fakt. Co lubi w polskim e-commerce, co jest dla niej ważne w kupowaniu książek w sieci i czym różni się obsługa sklepu internetowego od pracy specjalisty w księgarni stacjonarnej opowiada Jolanta Liżewska-Zyzek, dyrektor marketingu Matras Księgarnie, juror tegorocznej edycji konkursu Ekomersy 2015.

Jolanta Liżewska-Zyzek jest tegorocznym jurorem konkursu Ekomersy. Gala konkursowa wraz z wręczeniem statuetek odbędzie się 14 października 2015 w trakcie Wieczoru branży e-commerce organizowanego w ramach IX Targów eHandlu na PGE Narodowym w Warszawie. Bezpłatne wejściówki na Targi eHandlu można rezerwować na stronie targiehandlu.pl.

Karolina Pietor, FP20: Jako dyrektor marketingu w Matras Księgarnie pewnie może Pani mieć każdą nowość "od ręki", ale nie wierzę, że nie kupuje Pani książek w Internecie. Co w kupowaniu za pośrednictwem tego kanału jest dla Pani, jako konsumenta, najistotniejsze?

Jolanta Liżewska-Zyzek: Sporo książek kupuję w księgarni Matras☺. W sieci również je kupuję, ale zwłaszcza ebooki. Z punktu widzenia klienta, najważniejsza jest wygoda zakupów, szeroka oferta i jej dostępność - bez wychodzenia z domu i z dogodnym miejscem odbioru lub sposobem dostawy.

FP20: Czy takie konsumenckie doświadczenia łatwo wciela się w życie w tak dużej jak Matras sieci sklepów?

J. Z-L.: Oczywiście. Zawsze musimy pamiętać jak reaguje klient, czego od nas oczekuje, jak mamy poprawić naszą obsługę. Klient i myślenie potrzebami klienta to podstawowa zasada w retailu. Każdego dnia zdobywamy nowe doświadczenie, zwłaszcza przy tak szybkim rozwoju nowych technologii - szczególnie platform do sprzedaży i komunikacji z klientem.

FP20: Z punktu widzenia sprzedawcy, książki w sieci sprzedaje się łatwiej czy trudniej? Nie mówię tu oczywiście o możliwości stosowania obniżek z tytułu obniżenia kosztów obsługi czy ekspozycji.

J. Z-L.: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb klienta. Zakupy - zwłaszcza książek powinny być przyjemnością i powinny być bardzo proste/intuicyjne w obsłudze. W zależności od miejsca zakupów doświadczenia są inne. W księgarniach spędzamy więcej czasu, to chwila przyjemności, która pozwala dokładnie zapoznać się z każdym oferowanym tytułem - dotknąć, porozmawiać bezpośrednio z księgarzem, spędzić czas w spokojnej i miłej atmosferze. Zakupy on-line to wygoda, oczywiście możemy również przeczytać fragmenty zapoznać się z opiniami szerokiego grona recenzentów i czytelników, ale nie przeniesiemy atmosfery czy zapachu nowych książek - choć może to już niedaleka przyszłość.

FP20: Poprawnie zaprojektowana platforma on-line do sprzedaży książek powinna pozwolić znaleźć odpowiedź na niemal wszystkie pytania, które chciałabym zadać księgarzowi tudzież ekspedientowi w wielkopowierzchniowej księgarni. Czy od księgarni on-line mogę spodziewać się porady lepszej niż off-line?

J. Z-L.: Nie dzieliłabym obsługi na lepszą i gorszą - obsługa zawsze ma być na najwyższym poziomie, niezależnie od miejsca sprzedaży. Klient zawsze powinien otrzymać odpowiedź na swoje pytania, punkt sprzedaży może się różnić formą lub miejscem odpowiedzi na nie, ale naszym zadaniem, jest ułatwieniem decyzji o wyborze tytułu, którym klient jest lub może być zainteresowany.

<a href="http://imgur.com/h4wq9dP"></a>

FP20: Polski e-commerce - za jakie trzy rzeczy Pani go ceni, a jakie trzy najbardziej Pani przeszkadzają?

J.Z-L.: W erze, gdy mamy dostęp do całego e-commerce na świecie łatwiej zobaczyć, w którym miejscu jest polski e-handel. Zdecydowanie jesteśmy bardzo dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Patrzymy co jest wprowadzane na świecie i staramy się to rozwijać u nas - w księgarniach Matras są to np. elastyczne formy dostaw i darmowe odbiory ☺.

FP20: A co Panią w polskiej branży e-commerce denerwuje? takie trzy najbardziej irytujące elementy to...

J.Z-L.: Miałam wskazać trzy punkty, które mi najbardziej przeszkadzają. Mam jeden dla mnie szczególnie ważny: brakuje mi odważnego podejścia do layoutu stron - zabawy, przyjemności. Polski e-commerce jest w tym zakresie dość zachowawczy.

FP20: Marketing zarówno książki jak i miejsca jej dystrybucji zapewne może być karkołomny. Jakie są największe wyzwania stojące przed marketerem zajmującym się... co tu dużo mówić - tą mało "chwytliwą" branżą (w kontekście badań BN - 19% Polaków w 2014 roku nie przeczytało żadnej książki)?

J.Z-L.: Może dlatego, że jest to mało „chwytliwa” branża - to jest aż tak ciekawa. Mam okazję obserwować ten rynek i jego transformację od dłuższego czasu. Poprzez prowadzone przez Księgarnie Matras akcje staramy się pokazywać, że książka to po prostu fajny sposób spędzania czasu. Bez względu na lekturę, jaką sobie wybieramy, bez względu na miejsce, gdzie czytamy i bez względu na pogodę. To jest największe wyzwanie. Naszą rolą jest pokazanie szerokiej i atrakcyjnej oferty dla każdego klienta, bez względu na wiek, zainteresowania i zasób portfela. Ważne jest też, by księgarnie były atrakcyjne, by klienci chcieli je odwiedzać – niezależnie od tego czy jest to księgarnia stacjonarna czy internetowa. Ważne, by klient - osoba zainteresowana książką chciała do nas przychodzić☺

FP20: Ebook, książka tradycyjna czy audiobook - w jaki sposób czyta Pani swoje ulubione gatunki?

J.Z-L.: Czytam najczęściej więcej książki tradycyjne (głównie literatura faktu, reportaże oraz książki dla dzieci), ale także ebooki – to zależy od potrzeby chwili. Zdarza mi się także kupować ten sam tytuł w wydaniu tradycyjnym i jako ebook - dla wygody.

Jolanta Liżewska-Zyzek - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Akademii Teologii Katolickiej (Wydział Filozofii). Dyrektor marketingu w księgarniach Matras. Poprzednio do 2010 roku pracowała w Empiku, później jako niezależny ekspert w dziedzinie retail marketingu. Zainteresowania: teatr, sztuki wizualne i Formuła 1.

Jolanta Liżewska-Zyzek jest tegorocznym jurorem konkursu Ekomersy. Gala konkursowa wraz z wręczeniem statuetek odbędzie się 14 października 2015 w trakcie Wieczoru branży e-commerce organizowanego w ramach IX Targów eHandlu na PGE Narodowym w Warszawie. Bezpłatne wejściówki na Targi eHandlu można rezerwować na stronie targiehandlu.pl.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP