E-commerce: Zanim kupisz wakacje przez internet

Badania pokazują, że 1/3 Polaków organizuje wakacje z biurem podróży. Coraz więcej z nas robi to za pośrednictwem internetu. Czy kupując imprezę turystyczną online konsument ma te same prawa co klient nabywający wakacje w stacjonarnej placówce?

W przypadku zawarcia umowy z biurem podróży zarówno przez internet, jak i bezpośrednio w biurze, konsumenci mają podobne uprawnienia.

– Dysproporcje pojawiają się w odniesieniu do imprez turystycznych, w których klient może wybrać dodatkowe opcje np. kupuje sam pobyt w hotelu, podczas gdy przelot lub dojazd na miejsce jest opcją dodatkową do zakupu albo kiedy wykupuje zakwaterowanie w hotelu od jednego organizatora, natomiast u drugiego nabywa przelot, a obie firmy organizujące wypoczynek są ze sobą powiązane – wymienia Rafał Stępniewski z Rzetelnyregulamin.pl. – Należy też pamiętać, że konsumentowi nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy dotyczącej wycieczki turystycznej kupionej przez internet, choć może zostać to przewidziane przez organizatorów wycieczki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że może się to wiązać z określonymi kosztami, czyli tzw. odstępnym – dodaje Stępniewski.

W momencie niewypłacalności biura podróży, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, przedsiębiorca świadczący usługi w zakresie organizowania imprez turystycznych, jest zobowiązany do pokrycia kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu, a także zwrotu wpłat poniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, gdy z przyczyn dotyczących organizatora lub pośrednika turystycznego wyjazd nie został zrealizowany.

E-wycieczka to nie to samo co e-produkt

Wydawałoby się, że kupno usług turystycznych przez internet rządzi się tymi samymi prawami co np. zakup odzieży lub sprzętu elektronicznego w sklepie internetowym. Niestety, przepisy ustawy konsumenckiej nie obowiązują w przypadku umów dotyczących imprez turystycznych, rozumianych jako co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, np. przelotu samolotem i pobytu w hotelu.

– W tym przypadku zastosowanie ma ustawa o usługach turystycznych z 1997 roku. Tego rodzaju usługi powinny zawsze posiadać pewne cechy charakterystyczne, tj. obejmować nocleg, trwać powyżej 24 godzin albo wiązać się ze zmianą miejsca pobytu – informuje Rafał Stępniewski z Rzetelnyregulamin.pl.

Wzrost ceny a rezygnacja

E-klienci biur podróży w przypadku podwyższenia ceny imprezy turystycznej, o ile taka możliwość została przewidziana w umowie, z powodu jednej z następujących okoliczności: wzrostu kosztu transportu, opłat urzędowych czy kursów walut, mają możliwość rezygnacji z udziału w imprezie bez obowiązku zapłaty kary umownej. Należy także pamiętać, że zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, cena imprezy turystycznej nie może ulec podwyższeniu w okresie ostatnich 20 dni przed wyjazdem. Internetowi klienci biur podroży mają również prawo zrezygnować z wyjazdu ze zwrotem wniesionych przez siebie świadczeń w momencie, gdy organizator imprezy turystycznej zmienia przed wyjazdem istotne warunki umowy z konsumentem, np. termin wyjazdu czy zakwaterowanie.

UE chce wprowadzić nowe prawo w turystycznych e-zakupach

Kupowanie wycieczek za pośrednictwem internetu ma być coraz bezpieczniejsze. W tym celu Unia Europejska planuje zwiększyć gwarancje dla osób kupujących online usługi oraz pakiety turystyczne. Nowe przepisy, które obejmą 120 milionów wczasowiczów z całej UE, zostaną przyjęte dopiero jesienią. Na ich wdrożenie państwa Unii będą miały 2 lata, potem ustawodawca pozostawia kolejne 6 miesięcy dla organizatorów imprez turystycznych na dostosowanie się do nowych przepisów. Nowe prawo rozszerza definicję "wyjazdów pakietowych" o różne usługi turystyczne oferowane przez internet. Przepisy rozciągają ochronę przysługującą w tradycyjnych pakietach na kombinację osobnych usług podróżniczych, jak np. przeloty, zakwaterowanie czy wynajem samochodu. Ochrona prawna ma obowiązywać zawsze tam, gdzie usługę reklamuje się jako pakiet lub gdzie oferowana jest jedna, łączna cena. Nowe prawo będzie dotyczyło także tych e-klientów, którzy sami wybierają dostępne przy rezerwacji opcje usług. Przepisy regulują również zasady odstąpienia od umowy oraz prawa przysługujące podróżnym w razie nieprzewidzianych zdarzeń, które mogłyby uniemożliwić powrót do domu zgodnie z planem. Jeżeli ma miejsce np. klęska żywiołowa albo atak terrorystyczny, uniemożliwiające turyście powrót zgodnie z planem, to organizator wyjazdu będzie zobowiązany zapłacić za dodatkowy pobyt do trzech dni. Podróżni mają być także zabezpieczeni na wypadek bankructwa operatora.

Źródło: informacja prasowa

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP