E-commerce w praktyce - na czym stracisz najwięcej, usiłując zaoszczędzić

Od cięcia kosztów, jakiego nauczyliśmy się podczas kryzysu, trzeba się powoli odzwyczajać. Oszczędność to przydatna cecha, nawet zalety bywają jednak złudne.

Na czym na pewno nie warto oszczędzać, jeśli biznes ma się rozwijać?###

1. Ludzie
###

Niezależnie od tego czy sklep zatrudnia jedną czy 30 osób, by móc być pewnym, że praca jest wykonywana poprawnie – trzeba pracowników motywować. Ta motywacja to nie tylko pieniądze, ale i pochwały, których polscy menedżerowie skąpią szczególnie, a nie warto! Szczera pochwała bywa dla pracownika równie istotna jak premia

Pochwała cenna jak premia

2. Marketing###

Nawet jeśli połowę pieniędzy przeznaczonych na marketing mamy zmarnować, zróbmy to z rozmysłem, czyli „zmarnujmy” na testy kilku narzędzi do automatyzacji marketingu, z których finalnie i tak wybierzemy tylko jedno.

Linki sponsorowane, pozycjonowanie, RTB. Jest wiele metod zaistnienia w sieci. Każda jednak wymaga budżetów. Pamiętajmy jednak, że sensowny marketing to nie przepalanie pieniędzy, tylko nieustanna optymalizacja. Tylko wtedy wydawanie pieniędzy na marketing ma sens – mówi Michał Bąk specjalista ds. marketingu internetowego.

3. Regulamin sklepu###

Polskiemu parlamentowi możemy tylko podziękować, że tak ociągał się z przeczytaniem unijnych wytycznych na temat praw konsumenta. Właściciele sklepów w innych europejskich krajach nie mieli tyle czasu, mogli więc negocjować stawki z kancelariami i specjalistami od e-sklepowych regulaminów. Jeśli więc teraz konsultacja będzie droższa – wypada wpisać ją z godnością po stronie kosztów, a nie powierzać komuś, kto zrobi to taniej i gorzej. Nieuwaga przy tworzeniu regulaminu lub brak jego aktualizacji pod kątem niedozwolonych klauzul może zaboleć.


Nowe niedozwolone klauzule według UOKiK

4. Zarządzanie wizerunkiem w social media###

Z zarządzaniem wizerunkiem w social media jest tak, że albo robi się to dobrze, albo wierzy się, że social media = Facebook. Co więcej, nadal istnieją marki, które wierzą w to, że Facebook jest wciąż partyzantką, w której liczą się przede wszystkim „lajki”. Trwonienie potencjału na FB zdarza się we wszystkich branżach, jednym z jego powodów jest właśnie oszczędność.

6 Ways Brands Are STILL Messing up on Facebook

5. Czas###

Organizacja czasu jest więcej niż istotna w funkcjonowaniu sklepu. I to zarówno w cyklu dziennym, jak i ujęciu rocznym. Oszczędność czasu powinna oznaczać jedynie szacunek dla czasu klienta. Oszczędzanie na czasie polegające na przyspieszaniu wdrożeń czy skracaniu czasu negocjacji z partnerami nie ma prawa się opłacić.

6. Wydarzenia branżowe###

Z konferencji, szkoleń, targów, a nawet nieformalnych e-commersowych targów nie warto się wycofywać, bo wydane na nie pieniądze i poświęcony czas to inwestycja. Co prawda więcej niż pewne jest, że nikt podczas takich spotkań nie sprzedaje aplikacji o 20% zwiększającej konwersję, jednak jak wiadomo by być specjalistą w branży trzeba w niej aktywnie funkcjonować.

Zwłaszcza, że najbliższa okazja już lada dzień! VII Targi eHandlu

7. Usability strony###

Oszczędność pieniędzy na etapie tworzenia strony sklepu można naprawić. Odkładanie tego w czasie nie jest najlepszym pomysłem zwłaszcza w sytuacji, kiedy konkurencja sięga po coraz bardziej technologicznie zaawansowane narzędzia. I nie, nie powinno nas „pocieszać” to, że problemy z użytecznością strony nie są tylko polskim problemem.

Nawet gdyby ten sklep został przetłumaczony z węgierskiego na polski, nie byłoby łatwo się po nim poruszać. (sklep alaszka.hu)

Autor: Karolina Pietor

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP