e-Commerce w Polsce 2012 w oczach internautów - raport Gemiusa dla e-Commerce Polska

Co Polacy sądzą o sklepach internetowych? Które narzędzia e-commerce wykorzystują najczęściej? Dlaczego niektórzy klienci rezygnują z zakupu tuż przed dokonaniem transakcji? Jest już dostępny raport o rynku handlu elektronicznego w Polsce przygotowany przez Gemiusa dla e-Commerce Polska.

Opracowanie prezentuje postawy polskich internautów wobec zakupów w sieci, ich opinie na temat sklepów www czy aukcji internetowych, tego, jak z nich korzystają i dlaczego zdarza się, że ostatecznie rezygnują z zakupu, a także dane o profilach klientów poszczególnych narzędzi e-commerce, w tym zakupów grupowych, pasaży handlowych czy serwisów opinii.

Nasz raport to kompleksowa analiza polskiego e-commerce’u – komentuje Joanna Parczyńska, Country Manager Gemius Polska. – Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Gemiusa w badaniach internetowych mogliśmy opracować produkt, który jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy o tej sferze rynku, ale też powinien stać się inspirującą lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy prowadzą biznes związany z zakupami online – dodaje.

Wśród badanych internautów blisko 72% deklaruje, że miało kiedykolwiek okazję zrobić zakupy online. Korzystanie z aukcji deklaruje 76% kupujących w sieci, a kupowanie w sklepach internetowych - 81% tej grupy. Blisko 2/3 kupujących w sklepach internetowych przyznało, że czas oczekiwania na towar, który zamówili ostatnim razem wynosił mniej niż 5 dni. Jedynie mniej niż 1/3 przyznała, że czas ten był krótszy niż 3 dni.

Respondenci najczęściej rozpoczynają wyszukiwanie produktów w internecie poprzez użycie wyszukiwarki internetowej lub przeszukanie ofert znanych aukcji internetowych. W 2012 roku wzrosła jednak liczba osób rozpoczynających proces poszukiwania produktów poprzez wyszukanie pożądanego produktu w porównywarkach cenowych oraz przeszukiwanie ofert wcześniej poznanych sklepów internetowych.

Najważniejszą korzyścią, którą respondenci widzą w kupowaniu w internecie jest niższa cena niż w zakupach tradycyjnych. Na drugim miejscu znalazł się argument związany z brakiem czasu i wygodą. Najmniej istotne okazały się kwestie związane z przedłużoną gwarancją oraz otrzymywanym od banku zwrotem części kwoty transakcji. Najważniejsze czynniki potencjalnie skłaniające do częstszych zakupów przez internet wiążą się z możliwościami materialnymi respondentów i kosztami wiążącymi się z zakupami. Czynniki jakościowe, jak bezpieczeństwo czy szybkość dostawy, podobnie jak w poprzedniej fali, odgrywają dla respondentów mniejszą rolę. Spadł odsetek respondentów, którzy deklarują, że nic nie może skłonić ich do częstszych zakupów.

Wśród różnych dostępnych promocji, osoby kupujące przez internet preferują stałe promocje i wyprzedaże (71%). Najmniej zachęcające dla respondentów są promocje związane z zasileniem konta po rejestracji lub poleceniu.

Liderem wśród sklepów internetowych - pod względem znajomości spontanicznej - pozostaje allegro.pl. Wydaje się, że często użytkownicy nie rozróżniają specyfiki serwisów zakupowych wymieniając wśród sklepów serwisy aukcyjne takie jak allegro.pl i eBay.pl oraz porównywarkę cen ceneo.pl. Wśród internautów kupujących w sieci, popularnością cieszą się takie sklepy internetowe jak: merlin.pl oraz empik.com.

Klienci e-sklepów najchętniej zdobywają informacje na temat sklepów przy pomocy porównywarek cen, na stronach internetowych i portalach lub czerpiąc informacje od znajomych. Dużą popularnością i znaczeniem cieszą się umieszczane na stronach sklepów internetowych opinie innych użytkowników. Zdecydowana większość kupujących online (79%) bierze je pod uwagę podczas dokonywania zakupów.

Jakie są przewagi sklepów internetowych względem aukcji? Prostsze procedury zakupu, większa pewność, że towar zostanie dostarczony i że będzie on zgodny z zamówieniem oraz niższe ceny produktów. Sklepy zagraniczne wybierane są głównie z powodu niedostępności towaru w polskich sklepach.

Największe problemy napotkane podczas zakupów w e-sklepach to długie oczekiwanie na przesyłkę, które od lat stanowi największą bolączkę kupujących, trudności ze znalezieniem poszukiwanego produktu oraz brak informacji istotnych przy kupowaniu.

Rezygnacja z zakupów - prawie 50% kupujących online przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z kupna przedmiotu pomimo zaangażowania w proces zakupowy online. Najczęściej zdarza się to osobom korzystającym wyłącznie ze sklepów internetowych (nie korzystający z aukcji). Najczęściej wskazywanym powodem rezygnacji jest po prostu zmiana zdania.

Raport stanowi wartość dodaną dla naszych firm członkowskich, a zaprezentowana w nim analiza może być dużym wsparciem dla rozwoju polskiej branży e-commerce – mówi Grzegorz Wójcik, prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki Elektronicznej koordynującej projekt powstania e-Izby Izby Gospodarki Elektronicznej.

Raport został opatrzony komentarzami ekspertów, którzy na co dzień zajmują się różnymi aspektami handlu elektronicznego, w tym Macieja Gałeckiego (Bluerank), Zbigniewa Nowickiego i Piotra Wojnarowicza (Opiniac.com), Artura Sadowskiego (Platforma SerwerSMS.pl), Kamili Wrońskiej (Brandbank), Wojciecha Czajkowskiego (PayU SA), Aleksandra Naganowskiego (MasterCard), Katarzyny Koral, Jacka Paciorka i Kamila Trembacza (eBroker.pl), Grzegorza Wójcika i Patrycji Sass-Staniszewskiej (e-Commerce Polska) oraz Mateusza Gordona i Wojciecha Żbikowskiego (Gemius).

Prezentowane w raporcie badania zostały zrealizowane metodą ankietową (Computer Asisted Web Interview, CAWI) w grudniu 2012 roku na próbie 1,5 tys. internautów.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP