Co i gdzie kupujemy, czyli zakupy internetowe vs zakupy tradycyjne - raport z badań PayU SA 15.04.2013

Polski e-commerce, na tle innych państw europejskich, rozwija się niezwykle szybko. Dynamiczny wzrost liczby kupujących oraz obrotów nie dotyczy jednak wszystkich sektorów e-handlu. Zakupy internetowe oraz te w tradycyjnym wydaniu porównuje PayU – dostawca płatności online.

Korzystanie z wirtualnego shoppingu deklarują najczęściej osoby, które planują zakup prezentów lub gadżetów oraz gier komputerowych - tego rodzaju asortymentu szuka w sieci aż 75 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu PayU*.

Innymi produktami, które wolimy kupować, a przynajmniej tak deklarujemy, przez Internet są: książki, filmy i muzyka, sprzęt komputerowy, sprzęt RTV/AGD, sprzęt sportowy oraz telefony komórkowe. Więcej niż połowa badanych wskazała, że w pierwszej kolejności poszukuje ich w sieci – analizuje Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA.

Z kolei na liście produktów, które zdecydowanie chętniej kupilibyśmy w sklepach osiedlowych, marketach czy też galeriach handlowych znajdują się przede wszystkim artykuły spożywcze - żywność tradycyjna oraz delikatesy spożywcze (wskazanie aż 95 proc. badanych). Tradycyjny kanał sprzedaży jest także preferowany przez konsumentów poszukujących: chemii gospodarczej i kosmetyków (73 proc.), roślin i artykułów ogrodniczych (72 proc.) oraz mebli (68 proc.).

Co czwarty badany wskazał, że chciałby kupować artykuły spożywcze, alkohol, leki, bieliznę, meble czy chemię gospodarczą przez Internet, ale tego nie robi. Dlaczego? Powodem może być brak świadomości dostępności wymienionych produktów w sieci, a w przypadku jedzenia także niewiedza na temat sposobu składania zamówienia i dostarczenia towaru – mówi Wojciech Czajkowski z PayU SA.

Rozrywka z Internetu, a jedzenie i meble z marketu

Według danych PayU, w ciągu ostatniego roku w sieci najczęściej kupowaliśmy gry komputerowe (55 proc. kupujących wskazało Internet jako jedyny kanał nabycia tego rodzaju produktów), sprzęt komputerowy (44 proc.), filmy i muzykę (42 proc.) oraz książki (40 proc.).

Produkty, które najrzadziej kupowaliśmy za pośrednictwem Internetu to: żywność i delikatesy spożywcze, chemia gospodarcza i kosmetyki, rośliny i artykuły ogrodnicze oraz meble. W ciągu ostatniego roku zakupu wyłącznie online w tych kategoriach dokonał nie więcej niż co piąty badany.

Prym w handlu tradycyjnym wiodą natomiast zakupy spożywcze (90 proc. badanych wskazuje ten kanał nabycia produktów jako jedyny), ale również takie kategorie przedmiotów, jak: ogród (73 proc.), meble (60 proc.) oraz chemia gospodarcza i kosmetyki (53 proc.).

Warto zwrócić uwagę na to, że choć większość badanych preferuje kupno artykułów spożywczych w tradycyjnym markecie, to ten segment rynku ma jednak szansę na zaistnienie w e-commerce. W ubiegłym roku co dziesiąty badany zamówił online produkty z kategorii delikatesy spożywcze (np. miód, wino, produkty do sushi), a 6 proc. nabyło w ten sposób m.in. pieczywo, warzywa czy wędliny.

Ubrania, RTV/AGD, telefony - po połowie

Istnieją także branże, które radzą sobie dobrze zarówno w handlu tradycyjnym, jak i internetowym, czerpiąc zyski z obu kanałów sprzedaży. Mowa tu o sklepach oferujących różnego rodzaju gadżety, a także odzież i obuwie - produkty te były w ubiegłym roku równie chętnie nabywane w sieci, jak i offline.

Podobna sytuacja dotyczy segmentu RTV/AGD, który i tak pozostaje najbardziej dochodowym w polskim e-commerce. W ciągu ostatniego roku kupujący równie chętnie odwiedzali sklepy tradycyjne, jak i internetowe oferujące tego rodzaju asortyment, a 31 proc. badanych odpowiedziało nawet, że skorzystało w tym czasie z obu kanałów sprzedaży.

Pod koniec ubiegłego roku sklepy internetowe otworzyły m.in. sieci Media Markt i Saturn. To wyraźny znak, że segment RTV/AGD zwraca coraz większą uwagę na klienta internetowego. Można to także zauważyć w aktualnych kampaniach reklamowych, które skupiają się w dużej mierze na dotarciu do e-konsumentów. Spodziewamy się w związku z tym stałego wzrostu udziału zakupów online w ogólnej wartości sprzedaży sklepów z branży RTV/AGD – analizuje Wojciech Czajkowski z PayU SA.

Płatności w sieci zdominowane przez e-przelewy

W zestawieniu zakupów tradycyjnych z internetowymi porównano również najpopularniejsze metody płatności. Za zakupy w sieci zdecydowanie najczęściej płacimy e-przelewem dokonywanym za pośrednictwem operatora płatności.

Z e-przelewów, czyli szybkich przelewów realizowanych online, korzystało w ciągu ostatniego roku aż 89 proc. badanych. Co więcej, aż 6 na 10 osób zadeklarowało jednocześnie, że korzysta z tej metody płatności zawsze, gdy tylko jest ona dostępna – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU SA.

Na drugim miejscu wśród najczęściej wybieranych metod płatności w sieci znajduje się przelew bankowy, wykonywany poprzez bankowość internetową, gdzie dane w formularzu przelewu uzupełniane są samodzielnie przez kupującego (85 proc. wskazań). Wciąż popularna jest płatność za pobraniem - gotówką u kuriera zapłaciło w ostatnim roku 65 proc. badanych, a u listonosza lub na poczcie 44 proc. Z możliwości odbioru osobistego i zapłaty gotówką skorzystało 4 na 10 badanych. Taka sama grupa konsumentów płaci kartą online, np. kartą kredytową za pośrednictwem operatora płatności.

PayU zbadało również najważniejsze - z punktu widzenia konsumenta internetowego - elementy związane z finalizacją transakcji. Dla połowy respondentów na pierwszym miejscu znajduje się bezpieczeństwo płatności. Dla co piątej badanej osoby liczy się przede wszystkim wygoda oraz szybkość realizacji transakcji. Nieco mniej ważne dla kupującego w sieci są brak dodatkowych opłat oraz możliwość wglądu w historię transakcji.

W marketach rządzi gotówka

Aż 99 proc. badanych potwierdziło, że podczas zakupów w tradycyjnych sklepach płaci gotówką. Niewiele mniej osób - niemal 9 na 10 badanych - korzysta jednak także z płatności kartą. Inne metody płatności są wciąż znacznie mniej popularne, np. kartą zbliżeniową płaci 49 proc. badanych, a zaledwie 3,4 proc. stosuje nowy typ karty płatniczej, w formie naklejki np. na telefonie. Jedynie 1,5 proc. respondentów odkryło do tej pory kartę bezstykową w telefonie, czyli np. usługę MyWallet udostępnianą przez T-Mobile.

Za co lubimy tradycyjny shopping?

Zakupy tradycyjne najbardziej cenimy za możliwość obejrzenia i przetestowania produktu na miejscu - ten element jest najważniejszy aż dla 78 proc. badanych e-konsumentów. Połowa badanych lubi kupować w markecie czy galerii handlowej, gdyż nie wiąże się to z dodatkową opłatą za przesyłkę.

4 na 10 respondentów w zakupach tradycyjnych ceni sobie również możliwość nabycia produktu tu i teraz, bez oczekiwania na kuriera lub listonosza. Jedynie 8 proc. przyznaje, że lubi po prostu spacerować po sklepach, a 6 proc. uważa, że warto wybrać się do tradycyjnego sklepu z uwagi na możliwość negocjacji ceny.

*Badanie zostało wykonane w dniach 05 - 12 marca 2013 r. metodą CAWI na zlecenie PayU SA. Grupę badawczą stanowiło ponad tysiąc użytkowników platformy handlowej Allegro deklarujących dokonywanie zakupów także w sklepach internetowych poza platformą.

badanie sklepy internetowe newsroom
 

 

 • Procesy zakupowe dla firm - łatwiejsze dzięki platformie handlowej 25.01.2015

  Poszukiwania kontrahenta bywały trudne. Trzeba było rozbudować sieć kontaktów i ciągle ją weryfikować. Dziś z pomocą przychodzą narzędzia dedykowane przedsiębiorcom. Sieć jest – trzeba tylko wiedzieć, jak ją wykorzystać. ... więcej
 • OLX.pl zmienia mapę świątecznych zwyczajów Polaków! 23.01.2015

  Święta, Święta i… W mediach i branży reklamowej o Świętach Bożego Narodzenia najwięcej mówi się oczywiście przed samymi Świętami. Kto ma jaką kampanię, kto ile wydał, kto ile spotów emituje w TV, a kto zrobił kreatywną akcję na mieście. Ile sprzedało się karpia, w której sieci marketów były o niego... więcej
 • Wirtualne porady weterynaryjne 23.01.2015

  Sklep zoologiczny Krakvet.pl wystartował z projektem, dzięki któremu jego użytkownicy będą mogli za darmo skorzystać z profesjonalnych porad lekarzy weterynarii poprzez czat dostępny na stronie internetowej. Porad udzielać będą lekarze weterynarii różnej specjalizacji, na co dzień pracujący w siostr... więcej
 • Nowa ustawa konsumencka - ekspert odpowiada 22.01.2015

  Czy klient powinien dostać regulamin e-Sklepu w formie PDF? Czy towar wykonany na zamówienie klient może zwrócić? Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi kupującymi? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Rafała Stępniewskiego wywiad... więcej
 • II Kongres eHandlu już 10 marca w Warszawie! 22.01.2015

  20 prelegentów, dwiesale i ponad 10 godzin prelekecji podczas spotkania z kluczowymi postaciami polskiego handlu internetowego. ... więcej
 • Wyszukiwarka Netsprint Search w intranecie Lasów Państwowych 22.01.2015

  Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wdrożyła intranetową wyszukiwarkę Netsprint Search, która wspiera wewnętrzną komunikację w instytucji. Wyszukiwarka przeszukuje dane z kilkunastu zróżnicowanych źródeł, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Oprócz systemu wyszukiwawczego Netsprint stworzył str... więcej
 • Hubspot wypuszcza na rynek nowy CRM. Co oznacza to dla takich gigantów jak Salesforce, Microsoft czy Oracle? 22.01.2015

  Komunikat Hubspot o uruchomieniu własnej, bezpłatnej platformy CRM spotkał się z zaskoczeniem. Ta marketingowa taktyka jest próbą zdobycia przyczółku na zajętym, przez takie giganty CRM jak Salesforce 
i Microsoft, rynku narzędzi customer experience. Wspierany przez Sequoia, Google Ventures, i sameg... więcej
 • Poczta Polska zwiększy zamówienia NEO24.pl dzięki odbiorom w 4500 placówkach i dostawom pod adres 21.01.2015

  Poczta Polska i NEO24.PL podpisały umowę o współpracy w zakresie odbioru i dostawy produktów zakupionych w sklepie internetowym. Klienci NEO24.PL mogą odbierać zakupy w sieci 4500 placówek lub korzystać z przesyłek Pocztex Kurier48. Dzięki opcji „odbiór w punkcie” Klienci NEO 24 zyskają dodatkową... więcej
 • Poczta Polska na kanale YouTube: milion obejrzeń 21.01.2015

  Poczta Polska udostępnia na swoim oficjalnym kanale na YouTubie ósmy, a tym samym ostatni odcinek serialu reklamowego „Bracia Komersowie”. Od początku kampanii przygody Eugeniusza i Eryka Komersów obejrzano ponad milion razy. Przygody braci to część kampanii promującej działania Spółki dla branży ec... więcej
 • Startuje Inkubator Ecommerce dla młodych obiecujących marek 21.01.2015

  Startuje Shoplo Ecommerce Inkubator - projekt, w ramach którego platforma wyłoni ciekawe marki i pomoże im rozwinąć biznes w sieci. W ramach Inkubatora początkujący przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości aż do 6000zł, aby wystartować z własnym sklepem internetowym. Wystarczy tylko c... więcej
 • Pierwsza platforma dla e-sklepów bez limitów 21.01.2015

  Warszawa, 07.01.2015 – Polacy coraz chętniej kupują przez internet. Na koniec 2014 roku wartość rynku e-commerce wyniosła ponad 27 mld zł według raportu opracowanego przez PMR. Jest to olbrzymi potencjał i szansa dla właścicieli sklepów internetowych. Tym bardziej, że firma ebexo wprowadza właśnie ... więcej
 • Poczta Polska: List polecony już wyślesz z internetu dzięki Envelo 20.01.2015

  Poczta Polska udostępniła możliwość wysłania listu poleconego także z domu lub biura dzięki nowej usłudze na platformie Envelo. Rusza również skrzynka Envelo wraz z pierwszą odsłoną pocztowego Konta Zaufanego. – Dotychczas list polecony można było nadać tylko na poczcie. Teraz można go także wysł... więcej
 • Poczta Polska: w czwartym kwartale 2014 r. Polacy wysłali o 30 proc. paczek więcej 20.01.2015

  Poczta Polska, najchętniej wybierany operator paczkowy, dostarczyła w czwartym kwartale 2014 roku o blisko 30 procent więcej paczek niż w tym samym okresie 2013 roku. Tuż przed świętami przez sortownie Poczty Polskiej przechodziło dziennie kilka milionów paczek i przesyłek z prezentami. Polacy je... więcej
 • Nowa, odświeżona strona ANSWEAR.com 20.01.2015

  Sklep ANSWEAR.com nieustannie podnosi sobie poprzeczkę, jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo zakupów internetowych oraz obsługę klienta. Aby usprawnić funkcjonowanie sklepu oraz uczynić go jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla klientów, niedawno dokonaliśmy gruntownej przebudowy naszej strony i... więcej
 • Zmiana struktury i awanse w IT Netsprinta - nowy CTO i dyrektor Działu Projektów 20.01.2015

  Netsprint zmienił strukturę organizacji działów odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania. Działy odpowiadające za rozwój poszczególnych rozwiązań firmy zostały zintegrowane w ramach Pionu Produkcji, którego szefem został Marcin Górski. Z kolei szefem Działu Projektów, odpowiedzialnego za współpr... więcej
 • SOFORT Banking utrzymuje szybkie tempo wzrostu 20.01.2015

  Dostawca internetowych usług płatniczych SOFORT AG utrzymał w 2014 roku dynamiczne tempo wzrostu. Spodziewane przychody w tym okresie mają wynieść około 25 mln euro, co oznacza wzrost o 30% r/r. W tym samym czasie zatrudnienie w firmie wzrosło ze 150 do 170 osób. Z metody płatności SOFORT Banking ko... więcej
 • Trendy w e-commerce wg Krzysztofa Murzyna z Grupy Unity 20.01.2015

  Omnichannel – od e-sklepu do zintegrowanych wielu kanałów Nowoczesne i tradycyjne punkty styku mogą sobie pomagać, stając się filarem w budowaniu lojalności klientów. Mogą ale nie muszą. Internet istotnie zmienił układ sił sprzedawca-klient. Obecnie to konsument kontroluje proces – kiedy i jak posz... więcej
 • TELEPOLIS.PL mocno rozbudowuje porównywarkę telekomunikacyjną 20.01.2015

  Portal TELEPOLIS.PL należący do Comperia.pl S.A. - kilkanaście tygodni po premierze porównywarki usług telekomunikacyjnych - wdraża nową, bardziej zaawansowaną wersję narzędzia, dzięki któremu w jednym miejscu w internecie można odnaleźć i szczegółowo porównać oferty wszystkich operatorów komórkowyc... więcej
 • 3 europejskie startupy, które weszły do światowej czołówki 20.01.2015

  W ostatnich latach zapanowała moda na własne firmy. Młodzi ludzie szukają alternatywy dla standardowych ścieżek kariery, pracy w korporacji lub sektorze państwowym. Chcą decydować i rozwijać własne pomysły w swobodnej, nieskrępowanej atmosferze. Są głodni sukcesu i pragną działać wspólnie z osobami,... więcej
 • Dealavo Smart Prices prześwietli ceny Allegro 20.01.2015

  Dealavo Smart Prices to narzędzie e-commerce służące do zaawansowanego monitorowania cen i kreowania własnej polityki cenowej. Jako jeden z pionierów tego typu usług na polskim rynku zdobył już zaufanie szerokiego grona klientów. Wraz z początkiem 2015 roku jego funkcje uzupełnione zostaną o monitor... więcej
 • Polski rynek e-commerce – podsumowanie i prognozy na 2015 rok. 20.01.2015

  Początek roku to dobry moment na analizy i podsumowania. Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce, podsumowuje główne wydarzenia w branży e-commerce w 2014 roku i wskazuje główne trendy na 2015 rok. Branża modowa zdominowała e-handel W ostatnim roku bardzo rozwinęła się w sieci branż... więcej
 • Czy kolor konwertuje? Jak w 90 sekund spodobać się klientowi? 19.01.2015

  90 sekund oglądania wystarczy, by ocenić produkt, 90% tej oceny to kolor. Niezależnie od tego, czy myślisz, że odbiór barwy jest kwestią subiektywną czy wierzysz w to, że kolor da się przedstawić w postaci liczbowej, na pewno masz ulubione kolory, a to już pierwszy krok.... więcej
 • VIII Targi eHandlu w Poznaniu 19.01.2015

  Podczas zbliżającej się edycji Targów eHandlu goście będą mieli nie tylko okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami wspierającymi sprzedaż w internecie ale również znalezieniem pracy! ... więcej
 • Interaktywne magazyny – skuteczna forma promocji produktów i usług w sieci zaczynają przyciągać największych. 14.01.2015

  Zarówno w Polsce jak i na świecie rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie. Prognozy na 2015 rok również są optymistyczne.Sklepów internetowych przybywa z dnia na dzień, a branża zmienia się nieustannie... więcej
 • Jak sprzedać blachę Smokiem Wawelskim. Rozmowa z ekspertem o PR w e-Commerce 14.01.2015

  Kawa, herbata i burgery sprzedawane przez social media. Jak e-Sklep powinien komunikować swoją przewagę nad handlem stacjonarnym i w jakich branżach PR jest niepotrzebny? O relacjach publicznych rozmawiamy z Michałem Raszką, Dyrektorem Działu Komunikacji i Strategii Medialnych w Grupie PRC oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations Oddział Śląsk.... więcej
 • Co branża fashion zdążyła zrobić od początku roku w e-Commerce? 12.01.2015

  Prokliencka polityka zwrotów, umiejętne wykorzystanie content marketingu zarówno poprzez nowe kanały dotarcia, jak i jakość treści – to tylko kilka trendów branży fashion, która mimo początkowych trudności generuje coraz większe obroty w sieci. ... więcej
 • Trendy w e-Commerce w 2015 roku - opinie ekspertów 05.01.2015

  Na polskim rynku spodziewam się bardziej intensywnej ekspansji niektórych gigantów światowego e-commerce’u, takich jak PayPal, Amazon, być może Rakuten i Alibaba. Nasz rodzimy rynek e-commerce’owy jest na tle krajów starej Unii Europejskiej słabo spenetrowany przez koncerny z pierwszej, światowej ligi.... więcej
 • Mateusz Gordon prezentacja z I Kongresu eHandlu 30.12.2014

  Analiza porównawcza, czyli benchmarking, był i jest motorem rozwoju wielu biznesów i rynków.... więcej