Aplikacje mobile, które zarabiają

Aplikacje mobilne są dobre i złe. Siłą tych dobrych jest intuicyjność oraz konwersja, której tak właściciele e-sklepów wyczekują.

Branża e-commerce z roku na rok rośnie w siłę i przynosi polskiej gospodarce coraz większe przychody. Ale wraz ze zwiększaniem jej ekonomicznego potencjału, wzrastają potrzeby napędzających ją e-sklepów, a zwłaszcza ich właścicieli. Sklepy chcą więcej zarabiać, efektywniej pracować, podnosić panujące na rynku standardy. I można im w tym pomóc. Wszystko bowiem zależy od pomysłu. Może coś z promocją sklepu w social media? Może integracja z usługodawcą? Pola do popisu jest sporo, o czym najlepiej świadczą kolejno pojawiające się aplikacje w App Store'ach.

Platforma dla sklepów Shoper gromadzi dla swoich klientów aplikacje, które mają pomagać w rozwoju sprzedaży przez internet. Na Shoper App Store udostępniane są m.in. integracje z przewoźnikami, hurtowniami oraz systemy usprawniające działania marketingowe oraz raportowanie. I wciąż jest sporo miejsca na kolejne rozwiązania – ważne, by z zaproponowanej dla App Store usługi mogły efektywnie korzystać sklepy internetowe, a każdej ze stron (i autorom aplikacji, i właścicielowi e-biznesu) przynosiły one realną korzyść.

Jak przygotować aplikację na potrzeby App Store? Przejdźmy niezbędną ścieżkę w oparciu o przykład widgetu Facebooka dla sklepów Shoper.

Na profilu github.com/dreamcommerce udostępniony został szkielet przykładowej aplikacji, który po wprowadzeniu niewielkich modyfikacji, można dostosować do każdego rodzaju aplikacji przeznaczonej dla sklepów internetowych Shoper – np. do budowy mechanizmu, obsługującego w e-sklepie widget Facebooka.

Bardzo dużym ułatwieniem jest fakt, że aplikacja posiada gotową część systemu związaną z otrzymywaniem komunikatów z AppStore, dotyczących np. instalacji czy opłacenia aplikacji w konkretnym sklepie. Przygotowany kod kompleksowo obsługuje wszystkie możliwe zdarzenia, więc nie ma potrzeby tworzenia od podstaw części aplikacji związanej z obsługą całego systemu billingowego. Każdą z akcji wykonywanych przez przykładową aplikację można w prosty sposób rozszerzyć i dostosować do konkretnego przypadku użycia – i podobnie jak w aplikacji dodającej widget w sklepie, można rozwinąć metodę obsługującą instalację aplikacji o możliwość utworzenia metafieldu, czyli miejsca w bazie danych sklepu przeznaczonego na informacje wysyłane z aplikacji. Dzięki temu przez API można zapisywać i modyfikować część kodu, wykorzystywanego w snippecie dodającym widget w sklepie. Mało tego implementacja systemu billingowego dba o to, by informacje o sklepach, w których jest zainstalowana aplikacja, były zapisane w bazie danych po stronie aplikacji.

Stworzenie bazy danych dla aplikacji jest niezwykle proste ze względu na odpowiednią strukturę plików SQL dla obsługi systemu billingowego. Aplikacja, posiada jeszcze jedno potężne narzędzie – bibliotekę służącą do komunikowania się między nią a sklepami przez API. Dzięki temu nawet pobranie wielu produktów jednocześnie jest zaledwie jedną linią kodu w aplikacji.

Mając szybko przygotowaną bazę danych oraz obsługę systemu billingowego, a także posiadając gotowe narzędzie do komunikacji z API sklepów oraz zewnętrznymi systemami, można przejść do tworzenia kodu aplikacji, co skraca czas wdrożenia nowych narzędzi do minimum.

Tworząc aplikację widgetu Facebooka wystarczy w jej odpowiednim miejscu dodać metody pozwalające na konfigurację widgetu w aplikacji, komunikację z Facebookiem oraz obsługę jej widoku. Aplikacje są wyświetlane bezpośrednio w panelu administracyjnym sklepu, dzięki czemu użytkownik końcowy ma poczucie spójności konkretnych narzędzi ze sklepem.

Projektowanie interfejsu aplikacji spójnego z wyglądem panelu administracyjnego sklepu jest łatwe, ponieważ przykładowa aplikacja wykorzystuje bibliotekę JS przygotowaną specjalnie na jej potrzeby. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie, polecam przetestować rozwiązania na własnym pomyśle.

Konrad Kotarba Junior PHP Developer

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP