3 europejskie startupy, które weszły do światowej czołówki

W ostatnich latach zapanowała moda na własne firmy. Młodzi ludzie szukają alternatywy dla standardowych ścieżek kariery, pracy w korporacji lub sektorze państwowym. Chcą decydować i rozwijać własne pomysły w swobodnej, nieskrępowanej atmosferze. Są głodni sukcesu i pragną działać wspólnie z osobami, które podobnie myślą.  Wspólnie i z pasją pracują, aby wcielić w życie własne pomysły.

Nie każde takie działanie “skazane jest na sukces”, ale jak pokazują przykłady udanych projektów – do odważnych świat należy. Mówiąc o startupach większość z nas myśli o firmach wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych. Jednak czy na pewno tylko tam możemy szukać ciekawych i nowatorskich pomysłów na biznes? W Europie istnieje wiele przykładów na to jak nietypowe pomysły, alternatywne podejście do tematu lub ulepszenie szwankującego procesu może przynieść spektakularne efekty. Oto niektóre z nich.

Nowe szaty prezentacji

Węgierski startup Prezi wprowadził nową jakość w podejściu do firmowych prezentacji. Zamiast standardowego rozwiązania w tym trendzie, czyli przechodzenia od slajdu do slajdu, Prezi zaproponowało prezentacje nieliniowe, które pozwalają na większą interakcję pomiędzy prowadzącym, a słuchaczami.

https://www.youtube.com/watch?v=pxhqD0hNx4Q

Prezi daje użytkownikom możliwość stworzenia wirtualnego „płótna”, które pozwala na przygotowanie prezentacji na zasadzie mapy myśli. Prowadzący może dowolnie poruszać się po całej prezentacji dając sobie i innym swobodę potrzebną do płynnej wymiany informacji. Z Prezi korzysta około 50 milionów osób na całym świecie. Taki sukces udało się osiągnąć dzięki odejściu od standardowych, szablonowych prezentacji i wygospodarowaniu miejsca dla ludzkiej kreatywności. Twórcom udało się zmienić sposób patrzenia na spotkania biznesowe.

Jak szukamy lekarza w XXI wieku?

Grupa Docplanner to startup medyczny z polskim rodowodem, który rozwija się równolegle w 25 krajach świata i korzysta z niego blisko 7,7 miliona osób. Jednym z najszybciej rozwijających się serwisów w grupie jest Znanylekarz.pl. Ideą, która przyświecała twórcom było stworzenie intuicyjnego narzędzia, które będzie ułatwiało komunikację w relacji lekarz – pacjent. Użytkownik może umówić się na wizytę do wybranego specjalisty korzystając z kalendarza wizyty, który jest połączony z telefonem lub systemem z jakiego korzysta lekarz. Krajowi użytkownicy tworzą aktywną community, przekazując swoje opinie na temat lekarzy i świadczonych przez nich usług. Dzięki temu powstaje bogata baza wiedzy, która pomaga w wyborze dobrego specjalisty, opierając się na doświadczeniach i opiniach innych osób. Serwis ma pozycje wiarygodnego źródła informacji, z którego korzystają dziennie tysiące użytkowników. Jego międzynarodowy charakter dodatkowo ułatwia kwestie związane z leczeniem zagranicą. Stworzenie uniwersalnego narzędzia do poszukiwań specjalistów nie jest sprawą prostą. Modele służby zdrowia w krajach europejskich są różne. Inne modele finansowe i różne regulacje prawne sprawiają, że trudno jest opracować wizję, która odniosłaby sukces w wielu krajach. Z drugiej strony zaś starzejące się społeczeństwo Europy i zwiększone zainteresowanie dbaniem o zdrowie sprawia, że warto inwestować w tym kierunku.

Budzić się co rano z inną osobą?

Wakie to międzynarodowa marka rosyjskiego startupu Budist. Jego twórcy zaproponowali użytkownikom alternatywną formę budzenia dla wszystkich tych, którzy zamiast standardowego budzika woleli by odbyć przyjacielską rozmowę z nieznajomym/nieznajomą. Idea jest prosta – użytkownik ustawia godzinę o której chce wstać, a o ustalonej porze wybierana losowo obca osoba zadzwoni, aby go obudzić. System stara się w pierwszej kolejności łączyć użytkownika z osobą, która jest w podobnym wieku i o odmiennej płci, a budzący może dzwonić z dowolnego miejsca na świecie. System nie udostępnia nr telefonu, a po 60 sekundach automatycznie przerywa połączenie.

https://www.youtube.com/watch?v=8Nf6r07yVZA

Wizja społecznego budzenia została zapoczątkowana w Rosji. Ponad 1,5 milionów użytkowników wykonało jak do tej pory ponad 30 milionów kontaktów. Teraz korzystają z niego użytkownicy na całym świecie, a ich liczba systematycznie rośnie. Od 10 grudnia tego roku Waikie jest dostępny również dla właścicieli iPhone (wersje na Windows Phone i Android są dostępne od września). 
Europa jest miejscem w którym nigdy nie brakowało zdolnych ludzi z ciekawym pomysłami na biznes. Czasem tylko ich “siła przebicia” była niewystarczająca. W każdym kraju można znaleźć firmy, których produkt mógł zrobić międzynarodową karierę - zabrakło tylko impulsu, aby działać globalnie. Rozwój internetu sprawił, że startupy mogą działać globalnie, konkurując z większymi firmami z branży lub zagospodarowując nowe nisze rynkowe. Powyższe przykłady wskazują, że w dzisiejszym świecie liczy się przede wszystkim pomysł, a to gdzie powstał ma niewielkie znaczenie.

Źródło: Znanylekarz.pl

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP